Nebil Büyükpamukçu

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
Ölüm
28 Şubat, 2006
-
Eğitim
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akademisyen, tıp profesörü (D. 1940, Diyarbakır – Ö. 28 Şubat 2006). İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimlerini Diyarbakır’da tamam­ladı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten (1964). sonra genel cerrahi (1968), çocuk cer­rahisi (1970) uzmanlık eğitimlerini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. 1970-73 arası Hacettepe Üniver­sitesi Tıp Fakültesi çocuk cerrahisi öğretim görevliliği ve Sheffield Children’s Hospital çocuk cerrahisi başasis­tanlığı görevlerinde bulundu. 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk cerrahisi doçentliğine atandı. İlerleyen yıllarda Türkiye’de çocuk cerrahisinin temel taşlarını bir başka ustayla, Prof. Dr. Akgün Hiçsönmez’le döşedi.

1975 yılında ülkemizde ilk kez canlıdan canlıya böbrek naklini yapan ekipte yer aldı. 1977-78 yıllarında Aider Hey Children’s Hospital’da konsültan, Liverpool Üniversitesi’nde lecturer olarak çalıştı. 1979’da çocuk cerrahisi profesörü oldu. 1979-80 yıllarında Western General Hospital ve Royal Children’s Hospital’da konsültanlık yaptı. 1988 yılında Ortadoğu’da kadavradan yapılan ilk karaciğer nakli ekibinde yer aldı.

Prof. Büyükpamukçu, değişik dönemlerde, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde öğretim görevlisi temsilciliği, Tıp Fakültesi Kurulu ve Üniversite Senatosu üye­likleri ile Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu... 1991 yılında üniversitenin geçici olarak görevlendirmesiyle Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kurucu Dekanlık yaptı. Bu dönemde Üniversitelerarası Kurul, Tıp Konseyi ve Üniversitelerarası Kurul Eğitim Komisyonu üyesi olarak çalıştı.

Bu görevlerin yanında, European Journal of Pediatric Surgery dergisinde yardımcı editörlük ve çeşitli dergilerde danışmanlık görevleri ile çeşitli ulusal ve uluslararası mesleki kuruluşlardaki üyelikleriyle çalışmaya devam etti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

The Journal of Pediatries, Journal of Pediatric Surgey, Hacettepe Tıp Cerahi Bülteni, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi, British Journal of Urology, Hacettepe Medica Journal, Hacettepe Tıp Fakültesi Dergisi, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, Europan of Pediatrics Sourgery ve benzeri mesleki dergilerde yayımlanmış iki yüz elli kadar araştırma yazısı bulunmaktadır.

Büyükpamukçu; British Association of Paediatric Surgeons, Middle East Society of Organ Transplantation, Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği, Türkiye Transplantasyon Derneği, Hacettepe Çocuk Cerrahisi Derneği gibi kuruluşların üyesiydi. Altmış altı yıllık yaşamında seçkin bir bilim adamı, üstün nitelikli bir cerrah olmasının yanı sıra, aydın, dürüst, ilkeli, sevecen, güvenilir dost ve demokrat kişiliğiyle de tanınmış, sevilmişti.  

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 4, 2003),  İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör