Meryem Tuncel

Tıp Profesörü, Rektör, Akademisyen

Eğitim
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akademisyen, Tıp Profesörü, Çukurova Üniversitesi Rektörü. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çocukluk hayali olan doktorluğa Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak adım atan Tuncel, okulunu yıldız öğrenci olarak bitirdi.

Yeterli olmayan İngilizcesi ve oturma izni olmamasına rağmen cesaret göstererek ABD’ye giden Tuncel, dahiliye ve böbrek hastalıkları dallarında ihtisas yaptı. Ardından da ABD’nin üstün başarılı insanlara sağladığı özel bir vize ile çalışma ve oturma iznini aldı. Tuncel, öğretim üyesi olarak görev yaptığı üniversitede kısa sürede çok sevilen ve takdir edilen biri haline geldi.

 

Çalıştığı Üniversiteye 1 Milyon Dolar Bağış Sağlamıştı

 

Türk gelenek ve göreneklerinden yaşamı boyunca taviz vermediğini belirten Meryem Tuncel, Amerika Birleşik Devletleri’nin tıp alanındaki prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve ‘Dalında Mükemmelliği Yakalamış’ tıp fakültesi profesörlerini onurlandırılmak amacıyla verilen ‘Endowed Chair Ödülü’nün sahibi oldu. Tuncel, bu ödül sayesinde görev yaptığı üniversiteye 1 milyon Dolar bağışlanmasını sağladı. Türk bilim insanı olarak bu ödülü aldığı için mutlu olduğunu belirten Tuncel, “Tabi bu benim onuruma yapılan bir bağış oldu. Beni de çok memnun etti. Akademik çalışmalara faydası olacağı için sevinçliyim” diye konuşmuştu.

 

Çukurova Üniversitesinin Yeni Rektörü

 

Prof. Dr. Meryem Tuncel, Cumhurbaşkanlığının 13.08.2020 tarih 2020/411 sayılı kararı ile Çukurova Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır.

KAYNAK: Devlet Üniversitelerimizin Rektörleri​ (yok.gov.tr, 14.08.2020), Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel kimdir? (milliyet.com.tr, 14.08.2020), Meryem Tuncel kimdir? Çukurova Üniversitesi Rektörü (hurriyet.com.tr, 14.08.2020), Prof. Dr. Meryem Tuncel kimdir? (ahaber.com.tr, 14.08.2020), 14.08.2020), Rektör atamalarında dikkat çeken isimler (sozcu.com.tr, 14.08.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör