Nevzat Bayhan

Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

Gazeteci-yazar. 1961, Adıyaman doğumlu. Kahramanmaraş Lisesi (1978), Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (1985) ve aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü (1987) mezunu. 1991 yılında ABD Rutbers Üniversitesi PALS lisan okulundan mezun olduktan sonra Stevens Teknoloji Enstitüsünde dört yıl çevre mühendisliği üzerine doktora çalışması yaptı.

1993-95 arası ABD’de Hasret radyosunda sunuculuk, Golden Generation dergisinde başyazarlık ve editörlük yaptı. 1995’te yurda dönerek sonrası Zaman gazetesinde köşe yazarlığı, Cihan Haber Ajansında genel müdürlük yaptı. Zaman gazetesinin Avrupa ve ABD’deki temsilciliklerinin yöneticiliğini üstlendi. Mesleği gereği Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Ortaasya ülkelerinden çoğunu gezip buralarda gözlemlerde bulundu. 2005 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ genel müdürü olarak çalışmalarını sürdürdü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

ESERLERİ:

Uyuşturucuda Harlem Modeli (1997), Tarih Boyunca İlim ve Din (kolektif, 1998), Bir Gazetecinin Hac Defteri (1999), Deprem Rehberi (2001).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör