Metin Cizreli

Müteahhit, Mühendis, Mimar, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Diğer İsimler
Nedim Metin Cizreli

Yüksek mühendis-mimar, müteahhit ve siyaset adamı, Diyarbakır milletvekillerinden. Tam adı Nedim Metin Cizreli’dir. 1931 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi’ni yüksek mühendis - mimar olarak bitirdi. Üniversite öğrenciliği yıllarında Mimarlık Fakültesi’nde Talebe Cemiyeti ve sonra İTÜ Talebe Birliği Başkanlığı yaptı…

Cizreli, Diyarbakır NATO Hava Meydanı İnşaat Kontrol Mühendisliği ve Diyarbakır Belediyesi Fen ve İmar Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ankara’da Milli Savunma Bakanlığı (MSB)’ında 1958-59 yıllarında askerliğini yaptıktan sonra bir süre serbest olarak çalıştı.

Metin Cizreli, ardından siyasete girerek, TBMM XIII. Dönem (22 Ekim 1965 - 12 Ekim 1969) seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Diyarbakır Milletvekili seçilerek Parlamentoya girdi. Milletvekilliği süresi bittikten sonra da DOĞUSAN AŞ’yi kurdu ve müteahhitlik yapmaya başladı. DOĞUSAN AŞ’de Yönetim Kuruluğu üyeliği, Anadolu Kulübü Yönetim Kurulu Genel Başkanlığı ile Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve Genel Başkanlığını yaptı. Nedim Metin Cizreli 1962 yılında Cavide Hanımla evlendi, bu evlilikten M. Münir, Şule ve Lale adlarında üç çocuk, beş torun babasıdır.

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör