Erol Üçer

Building Contractor, Businessperson

Birth
Death
02 March, 2018
      İşadamı, müteahhit, GAMA Holding kurucusu ve Yönetim Kurulu eski Başkanı (D. 1928, Ankara – Ö. 2 Mart 2018, Ankara). GAMA'yı 1959 yılında üç arkadaş tarafından sıfır sermaye ile kurdu.  GAMA, yurt içi ve dışında aldığı dev ihalelerle, baraj, köprü ve yol yapımlarının yanı sıra, yüzlerce binanın oluşmasına imza atmış bir şirket oldu. Endüstri tesislerinde ise imalat sanayine yönelmiş durumdadır. Protezlerden, basınçlı kazanlara kadar değişik ürün yelpazesinin üretiminde dünyanın sayılı şirketleriyle boy ölçüşüyor. Enerji ve turizm alanında ise önemli adımlar atıyor. Şimdiye kadar yurtdışında 60, yurtiçinde de 200 projeye imza atan GAMA'nın özellikle Kuzey Irak’ta çok önemli yatırımları bulunuyor. Bunların başında Rusya ve Türk cumhuriyetleri geliyor. Erol Üçer buralarda üstlendiği inşaatlarla adını çok iyi duyurdu. Almanya'nın finansmanını üstlendiği, Doğu Almanya'daki Sovyet askerlerinin buradan çekildikten sonra oturacakları konutların yapımı için açılan ihaleden o da pay aldı. Fakat asıl ününü, Rusya'da aldığı, bir ihaleyle kazandı. Rusya'daki iç olaylar sırasında yanarak büyük hasar gören Rus Parlamento binası "Beyaz Ev" in onarımını üstlendi.

GAMA’nın başı en fazla İzmit Büyükşehir Belediyesi Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı)  ile derde girmişti. İhaleye fesat karıştırdıkları iddia edilen Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ile eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 kişi yargılanarak ceza almıştı. Erol Üçer’in bugünkü kişisel servetinin 500 milyon dolar civarında olduğu sanılıyor.

Akciğer yetmezliği nedeniyle bir süre Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören GAMA Holding Onursal Başkanı Erol Üçer (90), 2 Mart 2018 günü Ankara’da hayatını kaybetti.

Üçer’in cenazesi, vefatının ertesi günü Bilkent Ahmet Hamdi Akseki Camisii’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Üçer’in, 1959 yılında kurduğu GAMA şirketi yurtiçinde yurtdışında önemli çalışmalara imza attı. Şirket, enerji ve inşaat alanlarında faaliyet gösteriyor. Üçer, işadamı kimliğinin yanı sıra mezun olduğu Ankara Atatürk Lisesi için de birçok çalışma yaptı. Üçer’in kurucusu olduğu Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı da öğrencilere burs imkânı sağladı.

KAYNAKÇA: Kim Bu İşadamları? (Habertürk, 17 Nisan 2008), İşadamı Üçer vefat etti (hürriyet.com.tr, 02.03.2018).   
PHOTO GALLERY

RELATED BIOGRAPHIES

Show More