Esat Edin

Müteahhit, İş İnsanı

Doğum
Ölüm
05 Ekim, 2008
Eğitim
Yale Üniversitesi İşletme Bölümü

İşadamı, Kemer Country'nin sahibi, müteahhit (D. 1968, İstanbul – Ö. 5 Ekim 2008, Edremit / Balıkesir). İngiltere’nin Yale Üniversitesi'nde işletme eğitim gördü.  Yüksek lisansını burada tamamladı. Ticarete atılarak çeşitli sektörlerde çalıştı. Aile şirketi olan Kemer Yapı Turizm Şirketi’ni kurdu. Başkanlığını yürüttü, İstanbul Kemer Country Projesi ile tanındı.

2008 yılında Balıkesir Edremit ilçesi Mehmetler köyü Hızır Kampı'nda üç çocuğu ile birlikte yağmur sularına kapılarak hayatını kaybetti.

Edin ailesi için ilk törenin yapıldığı Teşvikiye Camii'ne erkenden gelen Murat Edin (14), babası ve kardeşlerine burada son vedasını yaptıktan sonra ayrıldı ve diğer törenlere katılmadı. Edin ailesi, 7 ay önce yaşamını yitiren Mehpare Taki Edin'in yanına defnedildi.

İş adamı Esat Edin ve çocukları Mete Cem (12), Serra Şirin (10) ve Aliye(7) için ilk tören Teşvikiye Camii'nde yapıldı. Taziyeleri, Esat Edin'in babası Ahmet Seci Edin, kız kardeşi Leyla Edin, amcaları Osman ve Rıfat Edin ile Esat Edin'in bir süre önce vefat eden eşi Mehpare Taki Edin'in erkek kardeşi Mehmet Taki ve annesi Rozi Taki kabul etti.

Evlat ve torun acısına yüreği dayanmayan dede Ahmet Seci Edin, rahatsızlanması üzerine tören boyunca oturmak zorunda kaldı. Büyükbaba Edin, cenaze namazı sırasında da oturarak saf tuttu.

Esat Edin ve çocukları için caminin bahçesindeki bazı yerlerde taziye defterleri açıldı, taziyeye gelenlerin katılımındaki yoğunluk nedeniyle sıra cami avlusundan caddeye kadar uzadı. Cenazeye katılanlar Edin ve üç çocuğunun fotoğraflarının yer aldığı kartları boyunlarında taşıdı.

Cami avlusunda yan yana duran Serra ve Aliye'nin tabutları üzerinde papatyalar ve sarı güllerden kalp biçimindeki çiçekler bulunurken, baba Edin ve oğlu Cem'in tabutları üzerinde beyaz güller vardı. Arkadaşı Fadi, Cem'in tabutunun üzerine İngilizce bir not bıraktı.

İngiltere'de eğitim gören ve olayın ardından İstanbul'a gelen Esat Edin'in 14 yaşındaki oğlu Murat Edin ise tören başlamadan önce geldiği camide cenazelerin yanına gelerek dua etti ve töreni beklemeden camiden ayrıldı. Murat Edin, diğer törenlere de katılmadı.

Cenaze namazında ailenin yanında saf tutanlar arasında Fener Rum Patriği Bartholomeos da vardı, ancak namaza eşlik etmedi. Cenaze törenine iş, sanat, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı. Cenaze namazını kıldıran imam, Hakkari'de şehit olan 15 asker için de rahmet diledi.

Esat Edin ve üç çocuğunun cenazesi, camide öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Kemer Golf & Country Club'a götürüldü. Hayat Avlu'da gerçekleştirilen törene Edin'in çalışma arkadaşları, personeli ve komşuları katıldı. Buradaki yeşil alana demetler halinde serpiştirilen papatyalar arasında cenaze araçlarından avluya taşınan cenazeler için konuşan Esat Edin'in amcası Osman Edin, "Esat'ı ve çocukları, sadece kulüp arkadaşları için getirdik. 50 kişi gelecek sandık, burada bir sevgi seli bulduk. Hepinize ailece teşekkür ederiz" dedi.

Törende saygı duruşunun ardından helallik alındı ve dua okundu. Esat, Mete Cem, Serra Şirin ve Aliye Edin'in cenazeleri, kolon kanseri nedeniyle Mart'ta vefat eden Esat Edin'in eşi Mehpare Edin'in de mezarının bulunduğu Göktürk Aile Kabristanı'na defnedildi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Esat Edin'in kısa hayatında olağanüstü projeler gerçekleştirdiğini, çok güzel bir aileye sahip olduğunu ve evlatlar yetiştirdiğini belirterek, "Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun" dedi.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen de Güneydoğu'da 15 askerin şehit olmasının acısı üzerine Edin ailesinin kaybıyla da büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Bir yılda nasıl böyle birşey bir ailenin başına geldi, daha hayata doyamadan. Türkiye için büyük kayıp" dedi.

Patrik Bartholomeos ise "Dostlarımdı, çok seviyordum. Özellikle çocuklarına o kadar acıdım ki. Ben de uğurlamak istedim" dedi.

KAYNAK:  İşadamı Esat Edin, 3 çocuğuyla selde öldü (hurriyet.com.tr,  5 Ekim 2008), İşadamı Esat Edin ve çocukları son yolculuklarına uğurlandı (milliyet.com.tr, 6 Ekim 2008), Edinler toprağa veriliyor (cumhuriyet.com.tr,  6 Ekim 2008), Esat Edin Üç Çocuğuyla İntihar Mı Etti? (odatv4.com, 7 Ekim 2008), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009),  Esat Edin - ekşi sözlük (eksisozluk.com, 10.06.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör