Mücahit Can

Müteahhit, İş İnsanı

Doğum

İşadamı, müteahhit. 1962 yılında Diyarbakır’da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra ekonomik nedenlerle üniversiteye gidemedi. İş hayatına atılarak ticaretle meşgul oldu. 1984 yılında ticarete, kısa bir süre sonra da Yap-Sat Müteahhitliğine başladı. 1993 yılında Opel Bayii oldu.1989 yılında Diyarbakır Müteahhitler Birliği Başkanlığına seçildi. Bu görevi esnasında, sağlıklı kentleşme ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı çevre gönüllülerinden ödüller aldı.

1992- 1997 yılları arasında Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GÜNSİAD) başkanlığını yaptı. 1998 yılında Özelleştirme İdaresinden Kurtalan Çimento Fabrikasını satın aldı. 2000 yılında Mercedes-Benz’in ve 2005 yılında da Chevrolet’in bayiliklerini de firmasının bünyesine kattı. Aynı yıl, Dicle Üniversitesinden öğretim üyelerinin de yönetiminde yer aldığı ‘Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Vakfı’nın kurulmasına öncülük etti. Kuruluşu tamamlandıktan sonra vakfın başkanı oldu. Halen vakıf başkanlığı devam etmektedir.

2001- 2004 yılları arasında süper ligde oynayan Diyarbakır Spor Kulübüne başkan seçildi. 2004 yılında AK Parti’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu, seçimi kaybetti.

2007 yılında Diyarbakır’da faaliyett olan radyo ve televizyon kanalını, özel inşaatlarını, Opel ve Chevrolet bayiliklerinin dışında kalan işlerini devrederek, madencilik sektöründe faaliyet göstermek üzere Madenbank’ı kurdu. Ayrıca enerji, gayrimenkul, tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren bazı şirketlerde de çeşitli oranlarda hisseleri bulunmaktadır. Evli olup, beş çocuk babasıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör