Duygu Asena

Gazeteci, Yazar

Doğum
19 Nisan, 1946
Ölüm
30 Temmuz, 2006
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Şirin

Gazeteci ve yazar (D. 19 Nisan 1946, İstanbul - Ö. 30 Temmuz 2006, İstanbul). Kimi yazılarında “Şirin” takma adını da kullandı. Türkiye eski Güzellik Kraliçesi ve Şair İnsi Asena’nın ablasıdır. Annesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaverliğini yapıp daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane Milletvekili olan Şevket Öndersev’in kızıdır. Babası Muhtar Asena da koyu bir CHP'liydi. Amcası Vacid Asena, Birinci Dünya Savaşı’nda İsmet İnönü’nün emir subaylığını yapmıştı. Suriye cephesinde atı vurularak esir düşme tehlikesi doğduğunda, İnönü emir subayı Vacit Bey’in atını alarak kaçmayı başarmıştı.  

Duygu Asena Kadıköy Kız Lisesi (1964) ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü (1971)’nü bitirdi. İki yıl pedagog olarak çalıştı. 1972 yılında Hürriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. Kelebek gazetesinde köşe yazarlığı ve muhabirlik yaptı. Ayrıntılı Haber gazetesinde muhabirlik, reklam şirketi Man Ajans’ta metin yazarlığı (1976-78) yaptı. 1978 yılında Gelişim Yayınları’na Genel Yayın Yönetmeni olarak girdi ve Kadınca ile birlikte Onyedi, Kim, Ev Kadını, Bella Bayan, Moda, Örgü, First gibi pek çok dergiyi yönetti. Bu dönem içinde Söz, Sabah, Güneş gazetelerinde Köşe yazarlığı, Yöneticilik ve Röportaj yazarlığı yaptı. Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca Umut Yarıda Kaldı, Yarın Cumartesi, Bay E adlı üç filmde oyuncu olarak rol aldı.

Duygu Asena, daha çok kadın sorunları ve magazin konularına eğildiği yazılarını Kelebek (1972-74), Ayrıntılı Haber (1975), Kadınca (1978-88) gazete ve dergilerinde yayımladı. Böylece feminist kimliğiyle öne çıktı. İki yılda kırk baskı ile satış rekoru kıran, daha sonra elli üç baskıya ulaşan Kadının Adı Yok kitabıyla büyük üne kavuştu. 40. baskının satışları sürerken, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından “muzır” bulunarak satışı yasaklandı. Bunun üzerine Duygu Asena'nın açtığı davada kitap aklandı. Yeni baskıları yayımlandı, 53 baskıya ulaştı. Bu arada Almanya, Hollanda ve Yunanistan'da, bu ülkelerin dillerine çevrilerek yayımlanan kitabın ilk baskıları kısa sürede tükendi... Kitap Yunanistan'da “best seller” oldu.

Kadının Adı Yok, Boğaziçi Üniversitesi’nce “Yılın Kitabı” seçildi (1988), Yunanistan’da en iyi satanlar listesine girdi. Öteki kitapları da çok baskı yaparak, çeşitli dillere çevrildi. İkinci kitabı Aslında Aşk Da Yok, Kadının Adı Yok’un devamı niteliğindedir. 36. baskıya ulaşan bu kitap da Almanya, Hollanda ve Yunanistan'da yayımlandı. Üçüncü kitabı Kahramanlar Hep Erkek on dört öyküden oluşuyordu. Bu kitap Kasım 1992’de piyasaya çıktı ve on sekiz baskı yaptı. Kadınca adlı kitabındaki sevilen yazılarını derlediği dördüncü kitabı Değişen Bir Şey Yok, Temmuz 1994’te piyasaya çıktı, gazete bayilerinde satışa sunularak, farklı bir yayıncılık anlayışı getirdi ve bir haftada 70 bin adet satarak yeni bir rekor kırdı. Beşinci kitabı olan Aynada Aşk Vardı dört ayda on iki baskı yapmıştı.

Duygu Asena erken denecek bir yaşta öldü ve Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ESERLERİ:

Kadının Adı Yok (1987), Aslında Aşk da Yok (1989), Kahramanlar Hep Erkek (1992), Değişen Bir Şey Yok (1994), Aynada Aşk Vardı (2000), Aşk Gidiyorum Demez (2003), Paramparça (2004).

KAYNAK: Ömer Nida / Kadın Romancılarımız – Başlangıçtan Günümüze Kadar 1892-1991 (1991), TBE Ansiklopedisi (2001), Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (10 cilt, 2006, 2009), TYB Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı (2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör