Mehmet Türker

Gazeteci, Araştırmacı

Eğitim
Sofya Üniversitesinin Batı Dilleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Araştırmacı, gazeteci. 1950, Sindelli köyü / Kırcaali / Bulgaristan doğumlu. Sofya Üniversitesinin Batı Dilleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Kırcaali’nin değişik köylerinde öğretmenlik yaptı. O yıllarda Mehmet Halilov adıyla birçok gazete ve dergide Türkçe ve Bulgarca haber, röportaj ve hikâyeleri yayımlandı. Bulgaristan’da asimilasyon harekatına geçildiği 1984 yılı sonunda hükümetin politikasını desteklemediği için Mestanlı’da öğretmenlik yaptığı okulda tutuklanıp Belene ölüm kampına sürüldü. Bu kampta tam dört yüz seksen beş gün kaldı. Bir yıl da Bobovdol kasabasındaki tutukevinde yattı.

1987 yılında kamptan çıkarılıp Köstendil ilinin Dragoviştitsa köyüne sürgüne gönderildi ve orada da on altı ay sürgün hayatı yaşadı. Mayıs 1989 ayında birkaç bavul, iki çocuk ve eşiyle sınır dışı edilerek Viyana’ya gönderildi. Aynı yıl 31 Mayıs’ta Türkiye’ye geldi. İstanbul’a yerleştikten sonra ilk on yıl Türkiye gazetesinde muhabir olarak çalıştı. Ekovitrin dergisinde ve Kanal 7’de yayımlanan “Ekovizyon” programında görev aldı.

ESERLERİ:

Zulmün Ateş Çemberi – Belene (Hatıralar Dizisi’nin birinci kitabı olarak, 2002), Gölgedeki Kahraman (Hatıralar Dizisi’nin ikinci kitabı olarak, 2003), Kalem Kılıçlaşınca / Ömer Osman Erendoruk’un Edebi Kimliği (2004).

KAYNAK: Evlâd-ı Fâtihan (sayı: 59, Şubat 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör