Mehmet Seyfettin Özege

Bibliyograf

Doğum
Ölüm
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bibliyograf (D. 1901, İstanbul - 1981). 7 Haziran 1921’de Mekteb-i Mülkiyeyi (Siyasal Bilgiler Fakültesi) bitirdi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de mezun oldu. Nisan 1925’te İtibar-ı Millî Bankasında çalışmaya başladı. 10 Ocak 1926’da Türkiye İş Bankasına geçti. Bu bankada şeflik, ikinci müdürlük, kontrolörlük ve başkontrolörlük yaptı. 30 Haziran 1950’de kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Hazırladığı Eski Harflerle Basılmış Türkçe Eserler Kataloğu (4 cilt, 1975) Türkiye’de basımevinin kuruluş tarihi olan 1726’dan 1928’e kadar eski harflerle basılan kitapların çoğunu kapsadı. Bu kitabına bizzat görmediği bir kitabı, varlığından haberdar olsa bile almadı. Bir Bibliyografımız Nurullah Pertevoğlu (1894-1956) (1957) adlı eserinde Türkiye’de yetişmiş önemli bir bibliyografı tanıttı. Zengin kütüphanesini Atatürk Üniversitesine bağışladı. Böylece bu üniversitede kurulan Seyfeddin Özege Bağış Kütüphanesi araştırmacılara hizmet etti. Kütüphane 1928’e kadar basılmış tüm kitapların tamamına yakınını bünyesinde barındırmasıyla ünlüdür. Arap Harfli Türkçe Basma Eserler Kataloğu’nu hazırladı. Özege Kütüphanesinden yararlanılabilmesi için Seyfeddin Özege Bağış Kitapları Kataloğu (6 cilt) hazırlandı.

 Ali Çankaya’ya göre “Özege, Materyalist düşünce ve hareketin hâkim olduğu devirimizde, nesli tamamen tükenmeye yön tutmuş faziletin, kemâlin, diğerkâmlığın müşahhas örneğidir.”

KAYNAK: Mücellidoğlu Ali Çankaya / Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler (c. IV, 1968), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör