Mehmed Kırkıncı

Din Bilgini

Doğum
Ölüm
25 Şubat, 2016
Eğitim
Medrese
Diğer İsimler
Kırkıncı Hoca. Mehmet Kırkıncı

Din bilgini, Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden. "Kırkıncı Hoca" lakabıyla meşhurdur (D. 1928, Güllüce köyü / Ovacık / Erzurum - Ö. 25 Şubat 2016, Erzurum). Erzurum’da Müftü Sadık Efendi, Hacı Faruk Efendi, Solakzade Sadık Efendi, Molla Nadir Efendi gibi hocalardan özel dersler alarak medrese tahsilini tamamladı. Daha sonra Bediüzzaman Said Nursi çizgisinde, öğrencilerine ders vermek ve ilmî araştırmalarını sürdürmekle meşgul oldu. Makaleleri aralıklarla Yeni Asya, Tercüman, Hür Söz (Erzurum) gazeteleri ile Zafer ve Sur dergilerinde yer aldı.

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden, Mehmet Kırkıncı Hoca 2 Şubat 2016 günü Erzurum'da vefat etti. Mehmed Kırkıncı Hoca'nın cenazesi, 26 Şubat 2016 Cuma günü merkez Yakutiye ilçesindeki Narmanlı Camisinde cuma namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verildi. Kırkıncı, geçen yıl da akciğerlerinde su birikmesi ve kalp kapakçıklarındaki problem nedeniyle bir süre Erzurum ve İstanbul'daki çeşitli hastanelerde yatarak tedavi görmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Mehmet Kırkıncı'yı geçtiğimiz aylarda ziyaret etmişti.

ESERLERİ:

Hikmet Pırıltıları, Kader Nedir, Ruh Nedir, Nasıl Aldanıyorlar, Irkçı Bölücülüğe Karşı İslâm’da Birlik, Dar’ul Harb Nedir, Alevilik Nedir, Siyasette Ölçü, İman Üzerine Düşünceler Nükteler, Risale-i Nur Nedir, Bediüzzeman Kimdir?, Gönül Damlaları, Nasıl Bir Anayasa? (1982 Anayasası için öneriler).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Mehmet Kırkıncı Hoca vefat etti (haber7.com, 25.02.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör