Kemal Kurdaş

İktisat Profesörü, Bakan, Rektör

Doğum
Ölüm
19 Nisan, 2011
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Diğer İsimler
Mustafa Kemal Kurdaş

İktisat profesörü, akademisyen, siyasetçi, milletvekili, eski Maliye Bakanlarından, eski ODTÜ Rektörlerinden, yazar (D. 1920, Bursa – Ö. 19 Nisan 2011, İstanbul). Tam adı Mustafa Kemal Kurdaş. TBMM kayıtlarında sadece Kemal Kurdaş adıyla da geçer. Baba adı Şevki, anne adı Sıdıka’dır. 

Devletin "Kuvay-ı Milliyeci" çocuklarına tanıdığı olanaklardan yararlanarak ilköğrenimini parasız; orta, lise ve üniversite öğrenimini de devlet imtihanlarını kazanarak yine parasız yatılı olarak tamamladı.

Kendi deyimi ile "devletine borcu çok kabarık" bir insan olarak 1943 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi, Maliye Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. Açılan ilk Maliye Müfettiş Muavinliği sınavını kazanarak 1944 Mart'ında müfettiş muavini oldu. 1947 yılında Maliye Müfettişliği'ne terfi etti.

Bu görevi sırasında Türkiye'yi tanıma şansı elde etti. 1951 yılında İngiltere'de İngiliz Hastanesi'nde bir yıl süre ile staj gördü. Türkiye'ye döndükten sonra, 33 yaşındayken Hazine Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı ve üç yılı aşkın bir süre hizmet verdiği bu görevde, ekonomik politika alanında dönemin siyasi iktidarı ile sürekli anlaşmazlığa düştüğünden IMF'nin (Uluslararası Para Fonu) teklifini kabul ederek 1956 yılında bu kuruluşta görev aldı. Fonun Avrupa, Asya ve Güney Amerika operasyonlarında aktif olarak çalıştı, dünyanın çeşitli ülkelerini tanıma fırsatını elde etti.

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra aralık ayında Türkiye'ye dönen Kurdaş, Maliye Bakanı olarak hükümette yer aldı. Yeni anayasayı hazırlamakla görevli Kurucu Meclis’in de üyesi oldu.

Kurdaş'ın Maliye Bakanlığı, 1961 Ekim ayındaki ilk genel seçim sonrasında yeni hükümet kuruluncaya kadar sürdü. 1961 Kasım ayında Maliye Bakanlığı'ndan ayrılarak ODTÜ Rektörlüğü görevini üstlendi. Rektörlükte sekiz yıl hizmet verdi.

1969 Kasım sonunda ODTÜ Rektörlüğü'nden ayrılmasını izleyen 25 yılı aşkın sürede Kurdaş, birçok özel kuruluşta yönetim kurulu üyesi, başkanı ya da en üst düzey yönetici olarak görev aldı ve sektöründe çoğu ilk olan çeşitli sanayi kuruluşunun Türkiye'ye kazandırılmasında aktif roller oynadı.

Mesleki hayatında, ekonomik politika ve ekonomik kalkınma konularında yayımladığı yazılar, inceleme ve yorumlarla tanınan Prof. Kurdaş’ın, basılı eserleri dışında, başta “Banka ve Ekonomik Yorumlar” dergisi olmak üzere birçok dergide yer almış makaleleri vardır.

Prof. Kemal Kurdaş, 91 yaşında iken 19 Nisan 2011, İstanbul’da hayatını kaybetti, İstanbul Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazının ardından İstanbul’da toprağa verildi. 1950 yılında Ayfer Oyal ile evlenmişti. Çiğdem, Gülseren, Osman adını verdikleri üç çocuk babasıydı. İngilizce biliyordu.

ESERLERİ:

İKTİSAT: Ekonomik Politikada Bilim ve Sağduyu (1979), Ekonomik Politika Üzerine İncelemeler - Yorumlar (1994).

HATIRA: ODTÜ Yıllarım: Bir Hizmetin Hikâyesi.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 4. Cilt 1960-1983 (2010), ODTÜ'nün efsanevi rektörü Kemal Kurdaş bugün uğurlanıyor (t24.com.tr, 21 Nisan 2011). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör