Fatma Nur Serter

İktisat Profesörü, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi

İktisat profesörü, siyasetçi, milletvekili. 10 Kasım 1948'de İstanbul'da doğdu. Babasının adı Mehmet Emin Aytekin (Kurmay Albay), annesinin adı Fahrünnisa Turança'dır. Üsküdar Amerikan Kız Kolejinin bitirdikten sonra 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl fakültede asistan olarak göreve başladı. Mesleki Eğitim, Ücretler ve Verimlilik, Gecekondu Sorunları ile ilgili çeşitli araştırmalarda araştırmacı olarak çalıştı. “Mesleki-Teknik Eğitim ve Ekonomik Gelişme” konulu doktora tezi ile 1974 yılında iktisat doktoru unvanını aldı. London School of Economics'de doçentlik tezi çalışmaları yaptı. 'Sosyal Devlet' konulu doçentlik tezi çalışmalarını tamamladıktan sonra 1982 yılında doçent, 1988 yılında profesör oldu. 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı'nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcılığı (1998-2004) ve Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. İÜ Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü ile Fakülte Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Yurtdışında pek çok ülke üniversitelerinde üst düzey toplantı, konferanslara katıldı. Bilimsel konularda yayınlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Fatma Nur Serter'in farklı alanlarda 6 kitabı yayınlandı. Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

22 Temmuz 2007 ve 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde (23. ve 24. Dönem) CHP İstanbul Milletvekili seçildi, 23 ve 24. Dönem Parlamentolararası Birlik (PAB) Grubu Türk Grubu Üyeliğinde bulundu.

Genel Seçimlerinde (24. Dönem) yeniden CHP'den İstanbul Milletvekili seçildi. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesidir.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Serter, evli ve 1 çocuk annesidir.

 

İkna Odası Nedir?

...Türbanın yasaklanması hukuk devleti anlayışına duyulan saygının ve laiklik karşıtı yapılanmaların yarattığı endişenin ürünü idi. Türbanlı öğrencilere karşı bir düşmanlık ve sevgisizlik içermiyordu. Üniversite yönetimleri bu öğrencilerin üniversiteden dışlanmasını değil, kurallara uyarak öğrenimlerini sürdürmelerini amaçlıyordu.

Bu görüş, öğrencilere hukuksal nedenlerin anlatılması ve onların öğrenim haklarından yararlanmalarının sağlanması konusundaki arayışları getirdi. İstanbul Üniversitesine yeni kayıtların başladığı gün, kampüse gelen türbanlı öğrencileri bilgilendirmek amacıyla başlatılan girişim, daha sonra 'ikna odası' adını alacak ve insafsız, haksız yorumlarla bir yıpratma kampanyasına dönüşecekti.

Öğrencileri bilgilendirme, benim önerimdi. Kayıt sürecinden sorumlu Rektöre danışmış ve onayını almıştım. Öğrencileri 20 kişilik gruplar halinde kayıt merkezine aldığımızda, başı kapalı kız öğrencilerle herkesin içinde konuşmanın onları rahatsız ettiğini gözlemledim. Kayıt merkezinde bulunan mediko-sosyale ait bir bir hekim odasını bu amaçla kullanmaya başladık. Rehberlik ve danışmanlık merkezinde görevli kadın öğretim üyeleriyle türbanlı öğrenciler arasında bir sohbet ve bilgilendirme görüşmesi başlatıldı. Öğretim üyelerinin anlayışlı, sevecen, bilgilendirici olması, kesinlikle baskı uygulamamaları ve öğrencilerin yurt, burs gibi gereksinimleri konusunda da bilgi almaları amaçlanıyordu. ...” (Dinde Siyasal İslam Tekeli, Prof. Dr. Fatma Nur Serter, Derin Yayınları, İstanbul, 2010, Sayfa 152).

 

ESERLERİ:

Giydirilmiş İnsan Kimliği (1996),

Dinde Siyasal İslam Tekeli (1997, 2010),

21. Yüzyıla Doğru İnsan Merkezli Eğitim (1997, 2008),

Türkiye'nin Sosyal Yapısı, Sosyal Devlet, İstihdam ve Gelişme.

 

KAYNAKÇA: Nur Serter Kimdir? İnanılmaz Bağlantıları ! (facebook.com, vakitgazetesi, 10 Kasım 2010), Öykü Serter: Nur Serter'in kızı değilim (ensonhaber.com, 31.10.2014), Kimdir? Nur Serter (internethaber.com, 16.07.2016), Nur Serter Kitapları (D&R, kitapyurdu vd. kitap siteleri, 16.07.2016), Biiyografisi (nur-serter.yolasite.com, 16.07.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör