Füsun Topçu

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Dicle Üniver­sitesi Tıp Fakültesi
Diğer İsimler
Füsun Topçu Hayrullahoğlu

Akademisyen, tıp profesörü. Tam adı Füsun Topçu Hayrullahoğlu'dur. 1959 yılında Diyarbakır'da doğdu. İlköğrenimini burada tamam­ladı. Orta ve liseyi T.E.D. Ankara Koleji'nde okudu. Dicle Üniver­sitesi Tıp Fakültesinden dönem birincisi olarak mezun oldu. Bazı görev­lerde çalıştı. Sonra, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalında ihtisasa başladı. 1989'da uzman ol­du. 1990'da D.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimlik Uzman Tabipliğine atandı. 1993 yılında doçent, sonra profesör oldu. 2004-2010 arası Dicle Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Halen aynı bölümde çalışmaların öğretim üyesi olarak sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk annesi olan Prof. Dr. Füsun Topçu'nun birçok bilimsel araştırması çeşitli tıp dergilerinde yayımlanmıştır.

HAKKINDA: Dicle Üniversitesi Bülteni (Sayı: 16, Şubat 1994, s. 37), Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 487, 2. bas. 1997), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör