Ersönmez Yarbay

Milletvekili, Siyaset Bilimci, Siyasetçi

Doğum
15 Kasım, 1953
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi
Burç

Siyaset bilimci, siyaset adamı, milletvekili. 15 Kasım 1953’te Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Darıveren köyünde doğdu. Arasından milletvekilleri ve belediye başkanı çıkmış siyaset kültürü yüksek bir ailedendir. Anavatan Partisi Denizli Milletvekili ve grup başkanvekillerinden Beyhan Arslan, ablası Yadigar Arslan’ın oğlu; Adalet Partisi ve Demokratik Parti Denizli Milletvekillerinden Sami Arslan, yeğeni Beyhan Arslan’ın amcası; Acıpayam Eski Belediye Başkanı Murat Acar, halası Ümmü Acar’ın oğludur.

Ersönmez Yarbay, sırasıyla Darıveren İlkokulu, Denizli Merkez Ortaokulu, Denizli Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra aynı fakülte ve bölümde “Sosyal Politika” alanında master yaptı, doktora derslerini tamamladı.

Eğitiminin ardından, 1978’den itibaren Türkiye Elektro Mekanik Sanayi A.Ş.’de (TEMSAN) işçi olarak iki yıl çalıştı ve yetkili sendikanın işyeri temsilciliğini yaptı. 1980 yılında memuriyete geçerek Ankara Valiliği maiyet memuru olarak göreve başladı. Gaziantep / Oğuzeli, Tokat / Almus’ta kaymakam vekili, Gaziantep / Oğuzeli’nde Belediye başkanı, Antalya Valiliği İl Planlama müdürü olarak görev yaptı. 1983’te serbest çalışmaya başlayıp tercüme bürosu işletti ve proje müşavirliği yaptı. 1988 yılında aylık mesleki Teşvik gazetesini yayınlamaya başladı. 1992 yılında arkadaşlarıyla birlikte Köprü Konut Yapı Kooperatifi’ni, 2003 yılında Nakkaş Evler Konut Yapı Kooperatifliğini kurup başkanlıklarını yürüttü.

Ersönmez Yarbay, siyasi kariyeri itibariyle; Akıncılar Derneği Ankara Şubesi kurucusu ve başkanı (1976-78), Akıncılar Derneği genel idare kurul üyesi, Özdemir İş Sendikası genel sekreteri, Refah Partisi Ankara il başkanı (1991-95), Refah Partisi Ankara milletvekili (1995-99), Fazilet Partisi Ankara il başkanı (1999-2001), Ak Parti kurucu il başkanı (2001-02), Ak Parti Ankara milletvekili (2002-07) olarak görev yaptı.

Ankara’da son yarım yüzyılın renkli simaları arasında yer alan Ersönmez Yarbay, birçok derneğin kurucu ve üyelerinde yer almıştır. Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı Kurucu ve Mütevelli Heyet üyeliği, Server Vakfı Mütevelli heyet üyeliği bunlardan bazılarıdır. Bu sivil toplum aktiveteleri bağlamında; iki vakfın öğrencilere burs verme, sosyal dayanışmayı sağlama, çeşitli konularda seminer, panel gibi tartışmalı toplantılar düzenleme, dergi ve kitap basımı faaliyetlerini de sürdürmektedir.

KAYNAK: Kendisinden alınan bilgiler (2007, 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör