Mehmet Güran

Belediye Başkanı, İş Adamı, Siyasetçi

Doğum
06 Şubat, 1946
Ölüm
07 Haziran, 2020
Eğitim
İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi
Burç

İşadamı, siyasetçi, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi başkanlarından (D. 6 Şubat 1946, Diyarbakır – Ö. 7 Haziran 2020, Diyarbakır). Lale Bey Mahallesi İshak Sukuti Çıkmaz Sokak'ta dünyaya geldi. Yeni İlkokul ve Erkek Sanat Enstitüsü'nü bitirdikten sonra bir süre Akşam Tekniker Okulu'na, bir süre de Elazığ'da Makine Mühendisliği Fakültesi'ne devam etti. Daha sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. Bir süre çiftçilik ve fenni gözlükçülükle uğraştı. Bu yıllarda, ağabeyinin isteğiyle Dr. Yusuf Azizoğlu'nun siyasi çalışmalarına katılmıştı.

Daha sonra Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın kurduğu siyasi partilerin gençlik kollarında yazar İhsan Işık'la birlikte görev aldı. Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi ve Refah Partisi'nde gençlik kolları başkanlığı yaptı. Askerlik dönüşü, 1973 yılında il Genel Meclis üyeliği ve Meclis başkan yardımcılığı, Ticaret Odası meclis başkanlığı görevlerinde bulundu.

1994'te Refah Partisi il başkanı iken Diyarbakır, büyük şehir statüsüne kavuşmuştu. Bu dönemde partisinin adayı olarak yerel seçimlere katıldı ve Yenişehir Belediye Başkanı seçildi. Bu görevi sırasında Diyarbakır'a birçok alanda hizmet verdi. Görevi bitince siyasi nedenlerle cezaevine girdi ve 6 ay kadar hapis yatmak zorunda kaldı. Cezaevinden aklanarak çıktıktan sonra, siyasete uzak durdu.

7 Haziran 2020 günü Diyarbakır'da vefat eden Mehmet Güran, evli olup 6 çocuk babasıydı.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), Abdülkadir Güran ve Arif Güran (Facebook paylaşımı, 07.06.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör