Ekrem İmamoğlu

Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü

Siyasetçi, kamu yöneticisi, Beylikdüzü Belediye eski Başkanı, 23 Haziran 2019 yerel seçimleri CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı. 1970`te Trabzon’da doğdu. Trabzon Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Yine İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi aldı.

1992`de inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde iş hayatına başladı. Bu şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Okul yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.

Ekrem İmamoğlu, 2009’da CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı oldu. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi. Beylikdüzü’nün sosyal ve kültürel hayatında etkin rol oynayan İmamoğlu, birçok sivil toplum kuruluşuna üyedir.

CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak girdi. Seçimi kazandıysa da Yüksek Seçim Kuruluna AK Parti ve MHP tarafından bu seçimde şaibeler olduğu yolunda yapılan itirazlar kabul edilerek mazbatası YSK tarafından iptal edildi ve İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılmasına karar verildi.

Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran 2019’da yapılması kararlaştırılan seçimde yine CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Evli ve 3 çocuk babası olan İmamoğlu, 1991’den bu yana Beylikdüzü’nde yaşıyor.

KAYNAK: Ekrem İmamoğlu (beylikduzu.bel.tr, 16.11.2016), Ekrem İmamoğlu (ekremimamoglu.com, 08.06.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör