Haşim İşcan

Belediye Başkanı, Yönetici

Doğum
Ölüm
Eğitim
Mülkiye Mektebi (Siyasal Bilgiler Fakültesi)
Diğer İsimler
Süleyman Haşim İşcan (tam adı)

Yönetici, İstanbul’un göreve seçimle gelen ilk belediye başkanı (D. 1898, Edirne  - Ö. 1968, İstanbul). Tam adı Süleyman Haşim İşcan’dır. Cevdet Paşa’nın oğludur. Edirne Rüşdiyesi ve Sutltanisini (ortaokul ve lise) bitirdikten sonra Mülkiye Mektebinde (Siyasal Bilgiler Fakültesi 1921) okudu. Mülkiye’de öğrenci iken Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin faaliyetlerine katıldığı için Girit’e sürüldü. Altı ay süren esirlik hayatından sonra Sakarya zaferi ile birlikte yurda döndü.Mülkiye sınavlarını vererek pekiyi derece ile mezun oldu. Ardından İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi.

Edirne Kız Öğretmen Oku­lunda (1925) ve Edirne Lisesinde öğretmenlik yaptı.  Bu görevinin yanı sıra gazetecilik yaptı ve Halkevi çalışmalarına katıldı. Daha sonra Siverek kaymakamlığında, Tekir­dağ, Erzurum (1936), Antalya (1940), Bursa (1945), Samsun (1950) valiliklerine getirildi. 1950'den sonra bir süre merkez valiliğine alındı. Toprak ve İskân Genel Müdürü oldu.

Haşim İşcan, valilik görevini sürdürdüğü illere başta okullar olmak üzere sayısız eser kazandırdı. Emekliye ayrıldıktan (1953) sonra, İstanbul Belediye Başkanlığına seçildi (1964). Başkanlığı süresince, İstanbul'a kazandırdığı Saraçhane (İşcan Geçidi), Unkapanı geçitleri, Eminönü Meydanı'ndaki yayalar köprüsü, Karaköy yeraltı geçidi ve çarşısı, Üsküdar Meydanı, İstanbul'­daki sayısız sokakların onarımı, genişletilmesi ve asfaltlanma­sı, Galata Kulesinin restore edilerek turizme açılması, Sultanahmet Meydanı'ndaki havuzun yapımı, Ayasofya Müzesi'nin çevresi aydınlatılması gibi bayındırlık hizmetleri belli başlı eserleri arasında sayılabilir. 10 Mart 1968'de görevi başındayken geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata gözlerini yuman İşcan, 29 yaşında Diyarbakır'da görevli iken Atifet Hanımla evlenmiş, bu evlilikten bir kızı olmuştu.

KAYNAK: Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974).  

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör