Ercan Karakaş

Makina Yüksek Mühendisi, Milletvekili, Devlet Adamı, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
Makine Mühendisliği Bölümü (Almanya)

Makine yüksek mühendisi, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan, kültür adamı, yazar. 1945 yılında Çanakkale'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Çanakkale'de yaptı. İstanbul'da başladığı yükseköğrenimini Almanya'da Makine Yüksek Mühendisi olarak tamamladı. Bir süre Duisburg Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Bölümü'ne devam etti. Almanya'da bulunduğu yıllarda Türk işçi ve ailelerine sosyal danışmanlık yaptı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nde (SPD) on yıl boyunca çeşitli kademelerde çalıştı. Avrupa'daki sosyal demokrat yurttaşlarımızın kurduğu Avrupa Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu'nda (HDF) dört dönem genel başkanlık görevinde bulundu.

Türkiye'ye döndükten iki yıl sonra, 1985'te SODEP-HP birleşmesi sırasında İstanbul'da SHP'ye katıldı. SHP İstanbul İl Sekreterliği görevini sürdürürken İstanbul İl Başkanlığı görevine seçildi. Üç dönem bu görevi sürdürdü. Daha sonra SHP'de Parti Meclisi, Merkez Yürütme Kurulu üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. SHP-CHP birleşmesinden sonraki dönemde CHP Parti Meclisi üyeliği görevinde bulundu.

Ekim 1991 seçimlerinde İstanbul 3'üncü bölgeden Milletvekili seçildi. Üç yıla yakın bir süre TBMM'de SHP grup başkanvekilliği yaptı. İki yıl Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis üyeliği ve daha sonra AGİK Parlamenterler Meclisi üyeliği görevinde bulundu. 2002 yılında İsmail Cem'in daveti üzerine YTP'ye katıldı. Bir süre sonra YTP'den ayrıldı.

Milletvekilliğinden önce resmi ve özel çeşitli kuruluşlarda mühendis ve yönetici olarak çalışmış; 1988 yılında arkadaşlarıyla birlikte aylık "Sosyal Demokrat" dergiyi çıkardı ve Sosyal Demokrasi Yayınları'nı kurdu. Sosyal Demokrat Dergi'de, çeşitli gazete ve dergilerde toplumun, sosyal demokrasinin ve siyasetin sorunları ve çözüm önerileri üzerine yazılar kaleme alan Ercan Karakaş'ın bu konularda yayınlanmış kitapları bulunuyor. Ayrıca, çeşitli yazar ve bilim adamlarının ortaklaşa olarak kaleme aldıkları kitaplara yazılarıyla katkıda bulundu.

1989 yılında kurulan TÜSES'in (Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı) kurucuları arasında yer aldı. 1994 yılının sonunda bir grup sosyal demokrat aydınla birlikte "Sosyal Demokrasi Vakfı"nı (SODEV) kurdu. Vakıfta Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. Bu görevini 10 yıl sürdürdü. Solda bütünleşmeye yaptığı katkılardan dolayı İsmail Cem ile birlikte Nokta dergisi tarafından 1995 yılında “Yılın Siyasetçisi” seçildi.

49. ve 50. Koalisyon Hükümetleri'nin (DYP-SHP / CHP) protokol ve program hazırlıklarına katıldı. 50. Hükümet'te Kültür Bakanlığı yaptı. 24 Aralık 1995 seçimlerinde İstanbul 3.Bölge'den 2. kez Milletvekili seçildi. 19. ve 20. Dönemde TBMM-Dışişleri Komisyonu Üyeliği yaptı. Halen SODEV Onursal Başkanlığı görevini yürütmektedir.

BAŞLICA ESERLERİ:

Demokratik Cesaret (2008), Kürt Sorunu-Sosyal Demokratik Yaklaşımlar - CHP ve SHP'nin Kürt Sorunu Raporları (2009), Gerçek Dünya Sanal Politika (2013), Kürt Sorunu - Sosyal Demokratik Yaklaşımlar, Sosyal Demokrasi Notları - Toplumları Başkaldırıya Zorlayan Eşitsizlikler Konusunda... (ortak kitap, 2013).

KAYNAK: Özgeçmiş (ercankarakas.org - idefix.com, 10.8.2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör