İbrahim Ertan Yülek

Makina Yüksek Mühendisi, Milletvekili, Anı Yazarı, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İTÜ Makina Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü

Dr. Makina Yüksek Mühendisi, Öğretim Görevlisi, İş Adamı, Bürokrat, Spor Yöneticisi, Siyasetçi, Anı Yazarı, XX. Dönem Adana Milletvekili. 1939, Erzin / Hatay doğumlu. Baba adı Mehmet, anne adı Selver. İTÜ Makina Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsünü bitirdikten sonra Ege Üniversitesinde Doktora yaptı. İyi derecede İngilizce, Fransızca, Almanca, orta derecede Rusça biliyor.

Eğitimini tamamladıktan sonra Sümerbank Genel Müdür Yardımcısı., Sananayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürü, DPT Müsteşar Muavini ve Vekili, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, T. Şeker Fabrikaları Yön. Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, Özel Sektör Yöneticisi, Gençlerbirliği Spor Kulübü As Başkanı olarak görev yaptı. Evli, 2 çocuk babasıdır. Daha sonra Saadet Partisi kurucuları arasında yer alarak, bir süre genel başkanlığını üstlendi.        

Dr. Ertan Yülek, 24.12.1995 genel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden XX. Dönem Adana Milletvekili seçilerek 18.04.1999 tarihine kadar TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Bir süre de Has Parti’de siyaset yaptı. Bu partiden milli vekili adayı oldu, seçilmedi.

İbrahim Ertan Yülek, 2016 yılında hatıralarını "Ömürdür Gelir Geçer" adlı kitabında yayımladı.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), "Ömürdür Gelir Geçer" kitabı çıktı (yenisafak.com.tr, 19 Ocak 2016), İbrahim Ertan Yülek (tbmm.gov.tr, 10.01.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör