Cevat Ayhan

Siyaset ve devlet adamı, Makina Yüksek Mühendisi, Bakan, Milletvekili

Doğum
Ölüm
07 Mayıs, 2018
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi

Makina Yüksek Mühendisi, Siyaset ve Devlet Adamı, XIX., XX. ve XXI. Dönem Sakarya Milletvekili – 54. Hükümet Bayındırlık ve İskân Bakanı (D. 1938, Akyazı / Sakarya – Ö. 7 Mayıs 2018, Ankara). Baba adı Süleyman, anne adı Gülnar. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini bitirdikten sonra aynı fakültede master yaptı. 

Mezuniyetinin ardından Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü Yol Dairesi Mühendisi, İzmir Tüpraş Rafinerisi Proje Mühendisi, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Uzmanı, Türk Mühendislik ve Müteahhitlik AŞ Mühendisi, Özel Sektörde Proje Mühendisi, İzmir Aliağa Rafinerisi Tevsi Projesi Makine Grubu Şefi, Petrokimya AŞ İzmit Tesisleri Tevsi Projesi Proje Müdürü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Muavini, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Bir süre de Serbest Mühendis, Müşavir, Özel Sektörde Yönetici olarak çalıştı.

Cevat Ayhan Prof. Erbakan liderliğindeki Refah Partisi saflarında siyasete atılarak, bu partini kapatılması üzerine Fazilet Partisine, bu partinin de kapatılmasıyla Saadet Partisine geçti. Refah Partisinden XIX., XX. (24.12.1995 – 18.04.1999) ve XXI. Dönem (18.04.1999 – 03.11.2002) Sakarya Milletvekili seçildi. "REFAHYOL" olarak adlandırılan 54. Hükümet Bayındırlık ve İskân Bakanı olarak görev yaptı. Evli, 1 Çocuk babası, İngilizce biliyordu.

2010 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu yatağa bağlı tedavisi süren Ayhan, 7 Mayıs 2018 günü akşam saatlerinde Ankara Bayındır Hastanesinde vefat etti. 8 Mayıs 2018 günü Ankara Hacıbayram Camisi'nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından memleketi Sakarya'ya götürülerek, 9 Mayıs 2018 günü de öğleyin Adapazarı Orhan Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Akyazı ilçesine bağlı Çıldırlar Mahallesi'nde toprağa verildi.

Gerçekleşen cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Cenaze namazına Başbakan Binali Yıldırım, Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş, 11. Dönem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, TZOP Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda seveni katıldı.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Cevat Ayhan kimdir ölüm sebebi nedir? Cevat Ayhan kaç yaşındaydı? (aksam.com.tr, 08.05.2018), Eski bakan Cevat Ayhan Sakarya’da defnedildi Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı (haberturk.com,09.05.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör