Nihat Özdemir

Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Makina Yüksek Mühendisi, Mühendis, Yönetici, İş İnsanı

Doğum
05 Nisan, 1950
Eğitim
Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi)
Burç
Diğer İsimler
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı, TFF eski Başkanı

Makine yüksek mühendisi,  iş insanıı, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı, TFF eski Başkanı . 5 Nisan 1950 tarihinde Diyarbakır'da doğdu. İlk ve orta tahsilini Diyarbakır da tamamladıktan sonra,  Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden (şimdiki adı Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) makine yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1973-1975 yıllarında Ege Üniversitesinde Endüstri Bölümünde Master yaptı. 1976 yılında Sezai Bacaksız ile LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi kurdu. Bir süre Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 2. başkanlığı ve basın sözcülüğünü yaptı. Halen LİMAK Holding yönetim kurulu başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Nihat Özdemir, İngilizce bilmektedir.  Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Nihat Özdemir'in kurduğu ve yönetim kurulu başkanı olduğu Limak Şirketler Grubu, 1976 yılında Limak İnşaat’la faaliyetlerine başladı. İlk yıllarda tesisat projeleri, fabrika montajları ve çelik yapı alanlarına yoğunlaşan Limak İnşaat daha sonraki yıllarda, barajlardan sulama tesislerine, boru hatlarından arıtma tesislerine, otoyollardan havalimanlarına, limanlara, bina komplekslerinden endüstriyel tesislere kadar çok sayıda projeye imza atmıştır. Limak Şirketler Grubu, sürekli ve dengeli büyüyerek turizm, çimento, enerji, altyapı, havalimanı yönetimi ve operasyonları, liman işletmeciliği, gıda ve havacılık sektörlerini de faaliyet alanlarına kattı.

Havaalanlarından limanlara, barajlardan sulama tesislerine, otoyollardan hidroelektrik santrallere, endüstriyel tesislerden petrol ve doğal gaz boru hatlarına, tatil köylerinden bina komplekslerine kadar başarıyla tamamladığı 100’den fazla projenin toplam değeri 6 milyar doları aşan Limak İnşaat Grubu, Engineering News Record Dergisi’nin yaptığı sıralamalarda dünyanın en büyük uluslararası inşaat şirketleri arasında yer almaktadır.

Limak Turizm Grubu; Antalya’daki Limra, Arcadia, Lara ve Atlantis otelleri ile Ankara’daki Ambassadore, İstanbul’da Eurasia ve İSG Havalimanı, Yalova Termal otellerinin yanı sıra Türkiye’nin birçok yöresine ve Kıbrıs’ta yeni yatırımlarına devam ederek gelişimini sürdürmektedir.

Limak Çimento Grubu; Siirt, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Bitlis ve Mardin Derik, Ankara, Balıkesir, Kırklareli ve İstanbul Ambarlı’da faaliyet gösteren 10 çimento fabrikasıyla 2011 yılı itibarıyla Türkiye’nin en büyük üçüncü çimento grubu haline gelmiştir.

Limak Enerji Grubu elektrik üretim, dağıtım, perakende satış ve ticaretinden oluşan enerji değer zincirinin tamamında stratejik hedefleri doğrultusunda faaliyetlerini yürütmektedir. Bu çerçevede hedeflediği 5000 MW üretim kapasitesine ulaşmak için yeni projeler geliştirmeye devam etmektedir. Şu anda işletmedeki beş hidroelektrik santralinin yanı sıra, inşası süren üç hidroelektrik santralin ve lisanslı diğer projelerinin tamamlanmasıyla yenilenebilir enerji kurulu gücü 1000 MW’ı aşacaktır. 2010 yılında Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketleri özelleştirme ihalelerini kazanarak girdiği elektrik dağıtım alanında, 2012 yılında Boğazici ve Akdeniz elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirme ihalelerini ve Kosovo Elektrik Dağıtım ihalesini kazanmasıyla, sektörün lider gruplarından biri olan Limak Enerji, aynı zamanda enerji ticaretinde de sektörün öncü ve en yenilikçi şirketidir.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yapımı ve işletmesinde gösterdiği başarıyı, Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’na da aktaran Limak, ulaştırma sektöründeki başarılarına İskenderun Limanı’nı Akdeniz’in en önemli konteyner limanı haline getirerek devam etmektedir.

Sunduğu hizmetlerin kalitesi, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çeşitli uluslararası ödüller ve sertifikalarla belgelenmiş olan Limak Şirketler Grubu, deneyimli ve eğitimli insan gücü ile faaliyet gösterdiği her sektörde maksimum verimlilik ve etkinlik ilkesi ile çalışmakta ve öncü şirketler arasında yer almaktadır.

Nihat Özdemir, bir süre ürettiği TFF Başkanlığı görevini 16 Haziran 2022'de yapılan olağanüstü kongrede görevini Mehmet Büyükekşi'ye devretti.

 Nihat Özdemir, eşi Gülseren Özdemir’i (d. 1948), 23 Ocak 2016 tarihinde kaybetti. Eşi için 28 Ocak 2016 tarihinde Kocatepe Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazına Nihat Özdemir’in yanı sıra, kızı Ebru Özdemir, oğlu Batuhan Özdemir, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yanı sıra çok sayıda bakan, milletvekili, üst düzey komutanlar ve spor adamları katıldı. Cenazeye katılanlar arasında; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Bülent Arınç, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Abdülkadir Aksu, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Fenerbahçeli yöneticiler, Basketbol Federasyonu eski Başkanı Turgay Demirel, Galatasaray Kulübü eski yöneticisi Abdurrahim Albayrak, Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve spor yorumcusu Rıdvan Dilmen de yer aldı. Gülseren Özdemir, aynı gün Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), Nihat Özdemir’in acı günü (hurriyet.com.tr, 28 Ocak 2016), TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi kimdir, kaç yaşında ve nereli (t24.com.tr, 16.06.2022).

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör