Ayşe Dursun

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akademisyen, tıp profesörü. 1961 yılında Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır’ın eski ve tanınmış ailelerinden Dr. Hayrettin Cizreli’nin kızıdır. Orta öğrenimini Konya Atatürk Kız Lisesi’nde tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. zorunlu hizmetini 1984-86 yılları arasında Sakarya’nın Serdivan Sağlık Ocağı’nda tamamladı. 1986 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Ayşe Dursun, 1990 yılında “Kolorektal Karsinomlar ve kolonun diğer lezyonlarında çevre mukoza değişiklikleri” başlıklı tezi ile patoloji uzmanı oldu. Bundan sonra da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pataloji Anabilim Dalı’nda uzman hekim olarak çalışmalarını sürdürdü. 1992 yılında aynı anabilim dalna yardımcı doçent olarak atandı. 1993 yılında Japonya’da “Gastrointestinal sistem patolojisi ve erken mide kanseri” üzerinde çalıştı, bu çalımmasıyla 1994 yılın­da patoloji doçenti oldu.

2000 yılında profesör olan ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında görev yapan Dr. Ayşe Dursun, yurt dışı ve yurt içinde bilimsel dergilerde yayımlanan 100 kadar makalesi olup, uluslararası ve ulusal kongrelere katılarak birçok bildiri sunmuştur. Evli ve bir çocukludur.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (cilt: 4, 2003), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).  

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör