Tankut Öktem

Anıt Heykelcisi, Heykeltıraş

Doğum
Ölüm
05 Aralık, 2007
Eğitim
Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü

Heykeltıraş, anıt heykelcisi (D. 1940, Konya – Ö. 5 Aralık 2007, İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümünü bitirdikten sonra aynı okulda asistanlık yaptı, profesörlüğe yükseldi. Seramik Bölümü Başkanı oldu. Marmara Üniversitesi Seramik-Cam Bölümü Başkanlığı yaptı. Anıt heykelleri ile tanınan sanatçının en tanınmış eserleri arasında Ankara Kara Harp Okulu'nda üzerinde 700 figürün bulunduğu Harbiyeli Şehitler Anıtı, Manisa'daki 63 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek anıtları arasında yer alan Kuvva-i Milliyet Anıtı yer alır. Türkiye'deki pek çok il meydanındaki Cumhuriyet Anıtları, Tankut Öktem'in eseridir. 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. 

Prof. Dr. Tankut Öktem, 5 Aralık 2007 günü İstanbul’da trafik kazasında öldü ve Bursa’nın Gemlik ilçesinde toprağa verildi.

ESERLERİ: Harbiyeli Şehitler Anıtı, Kuvva-i Milliye ve Atatürk Anıtı, Amasya Tamimi Anıtı, Balkan Savaşı Anıtı, Deniz Kızı Heykeli, Uğur Mumcu ve Nazım Hikmet Heykeli, Magosa Büyük Özgürlük Anıtı.

KAYNAK: Türkiye Kültür ve Sanat 2008 Yıllığı (2008), Tankut Öktem (milliyet.com.tr, 22.11.2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör