Sabiha Bengütaş

Heykeltıraş

Doğum
Ölüm
Eğitim
Sanayi-i Nefise Mektebi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

Heykeltıraş. (D. 1910, İstanbul – Ö. 1992, İstanbul). İlk kadın heykeltıraşımızdır. Eğitimine, babasının görevi nedeniyle Şam’daki Fransız Katolik Okulu’nda başladı. İstanbul’a döndükten sonra Köprülü Fuat Paşa Okulu’na devam ederek burayı bitirdi. Küçük yaşlarda güzel sanatlara ilgi duyduğundan, henüz liseyi bitirmeden on altı yaşındayken Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi, Mimar Sinan Üniversitesi)’nin resim bölümüne girdi. Burada Feyhaman Duran’ın öğrencisi oldu. Kendi kendisine antik bir büstü kopya eden Sabiha Gönültaş’ın bu yaptığını gören heykel öğretmeni, kendisinin yaptığına önce inanmadıysa da daha sonra ikna olunca onu destekleyip okulun heykel bölümüne ilk kız öğrenci olarak alınmasına yardımcı oldu. İhsan Özsoy’un öğrencisi olarak yeteneği kısa sürede fark edilen Bengütaş, okulunu birincilikle bitirdi.      

Sabiha Bengütaş, daha sonra İtalya’da Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde Luppi’nin atölyesinde heykel eğitimine devam etti ve bu alanda ihtisas yaptı. İtalya’da büyük deneyimler kazanan sanatçı, Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı yapan ünlü İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın asistanlığını yaptı.

Padişah Abdülhak Hamit’in torunu Emin Bey’le evlenen Sabiha Hanım, eşinin diplomat oluşu nedeniyle birçok yabancı ülkede bulundu. Mesleğini bu ülkelerde sürdürdü… Şair Abdülhak Hamit, Şair Ahmet Haşim ve tiyatro-sinema oyuncusu Bedia Muvahhit gibi pek çok ünlünün heykelini yapan Bengütaş; 1925 yılında başlayan Geleneksel Galatasaray Sergisi’ne katılan ilk kadın sanatçılardan biridir. Ayrıca 1938 yılında Atatürk ve İnönü için açılan heykel yarışmasında birincilik almıştır. Atatürk heykeli Çankaya Köşkü’nün bahçesinde, İnönü heykeli ise Mudanya’da bulunmaktadır.

Başlıca yapıtları ise şunlardır: “Genç Kadın Başı” (İstanbul Resim Heykel Müzesi), Ressam Namık İsmail’in Başı, Bedia Muvahhit’in Başı, Atatürk Heykeli (Çankaya Köşkü), İnönü Heykeli (Mudanya). Uzun yıllar doğaya bağlı kalarak çalışan Bengütaş, 1992 yılında yaşamını yitirdi. 

HAKKINDA: Suut Kemal Yetkin / Türk Mimarisi (1970), Nurullah Berk - Hüseyin Gezer / 50 Yılın Türk Resim ve Heykeli (1973), Görsel Büyük Genel Kültür Ansiklopedisi (1981), Metin Sözen / Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarlığı (1984), Büyük Larousse Ansiklopedisi (1986), M. Kadri Atabaş / Türk Mimarları (2000).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör