Mehrizat

Heykeltıraş, Şair

Doğum
23 Mart, 1943
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi
Burç
Diğer İsimler
Poyraz

Şair, heykeltraş. 23 Mart 1943, Kemaliye / Erzincan doğumlu. Soyadı Poyraz’dır. Eserlerinde imza olarak ön adını kullandı. Beyoğlu Firuzağa İlkokulu, Beyoğlu İtalyan Ortaokulu ve Lisesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi (1980) mezunu. 1981’den itibaren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fransızca Bölümünde Linguistique (Dilbilim) ve çeviri dersleri verdi.

 İlk şiiri 1961 yılında Varlık dergisinin 555. sayısında yer aldı. Sonraki ürünlerini sürekli Türk Dili Dergisi’nde, aralıklı olarak Milliyet Sanat, Güzel Yazılar, Yeni İnsan, Çağrı, Elif, Varlık dergilerinde yayımladı. Türkiye Yazarlar Sendikası (Kadıköy Temsilciliği Başkanı), Edebiyatçılar Derneği, İtalyan Liseliler Derneği üyesidir.

Mehrizat, şiirde özgün biçeme, yetkin ve arı bir Türkçeye, zengin bir imgelem gücüne, benzeri olmayan söylemlere ulaşmaya çalıştı. Şiirlerinde, şiirin ölümsüz kaynağını oluşturan yaşam-ölüm, düş-gerçek, gün-gece, kişi-doğa ilişkileri gibi ikilemlerle düşünsel, duygusal, kurgusal yaşantılar ve sevinin her boyutundan söz eden içerikleri önemsedi.

“Şiirimizdeki geleneksel kavuştak yinelemeleri, Mehrizat’ın şiirinde yeni ve özgün bir söylem biçimi yaratıyor. Yatay ve dikey düzlemde bakışımlı (simetrik) kurgular, yinelemelerin iç örgüsüyle anlatımı, söyleyişi dengeye kavuşturuyor.

“Gökırmakları’nda (1997) şairin biçim kaygısı bakışımlı (simetrik) oluşumlardan geometrik biçimlendirmelere dönüşerek sürüyor. Yinelemeler, bölüm (kıta) başlarında ve sonlarında bir iç uyaklama çabası, değişik biçim ve ses oluşumları yaratıyor. Kısa dizelerin art arda, artan uzunluktaki dizelerle yükselen söyleyiş, doruğa ulaştıktan sonra gittikçe kısalan dizelere dönüşerek, bir yükselip alçalan dalgalanmayla şiirine yeni bir uyum arama çabasını sezdiriyor.” (M. Agâh Önen)

ESERLERİ (Şiir):

Ben Dünyalı Değilim (1989), Gökırmakları (1997).

KAYNAKÇA: Muzaffer Uyguner (Türk Dili Dergisi, sayı: 18, 1990) - Yaşamın Cansuyu (Cumhuriyet Kitap, 12.2.1998), Mustafa Sever / Divan’dan Günümüze Türk Kadın Şairler Antolojisi (1993), Ahmet Miskioğlu (Türk Dili Dergisi, sayı: 58, 1997), M. Agâh Önen / Mehrizat Uzaylı Bir Şair (Cumhuriyet Kitap, 11.6.1998), Günümüz Türkiyesinde Kim Kimdir (7. bas. 2000, s. 589), Hasan Akarsu / Şiirler Değdi Sevdaya (2000), Mehmet Aydın / Edebiyatımızda Kadın Şair ve Yazarlar Sözlüğü (2001), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007) – Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 3, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013).

Mehrizat örnek 1

Mehrizat örnek 2

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör