Fahrettin Altun

Sosyoloji Profesörü, Kamu Yöneticisi, Akademisyen

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

 Akademisyen, Sosyoloji Profesörü, Kamu Yöneticisi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, Yazar. 1976, Stuttgart / Almanya doğumlu.

1998 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, doktorasını ise “McLuhan ve Baudrillard’ın Medya Kuramlarının Karşılaştırmalı Çözümlemesi” başlıklı teziyle 2006 yılında İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı.

Altun 2002-2003 yılları arasında Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucu akademik kurulunda yer aldı ve İletişim Fakültesi’nin kurucu koordinatörlüğünü yaptı. Bu görevlerinin yanı sıra 2008-2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde İletişim Bölüm Başkanlığını ifa etti. Ardından 2015-2017 yılları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev aldı.

Prof. Dr. Fahrettin Altun, SETA İstanbul Genel Koordinatörü & SETA Genel Koordinatör Yardımcısı İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Altun Yöneliş ve Küre adlı yayınevlerinde editörlük, Anlayış dergisinde yayın yönetmenliği ve Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. TRT 2 ve TRT Haber’de yayımlanan Ayrıntı adlı televizyon programını hazırladı ve sundu. Halihazırda Sabah ve Daily Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yapmakta, aylık Kriter dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmekte, TRT 1’de Enine Boyuna ve TRT Haber’de Dışa Bakış adlı televizyon programlarına yorumcu olarak kaktı sunmaktadır. SETA İstanbul’un Genel Koordinatörlüğünü yürüten Altun, siyasal iletişim, medya ve iletişim sosyolojisi, siyaset sosyolojisi ve kültürel çalışmalar alanlarında araştırmalar yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 03.05.2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak atandı.

 

Makaleler:

 

Middle East Critique, Perceptions, Toplum ve Bilim, TALID, Euro Agenda, Sivil Toplum ve Divan dergileri başta olmakta üzere çeşitli akademik dergilerde makaleleri yayımlandı.

 

ESERLERİ:

 

Telif Kitaplar: Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (2002, 4. Bas. 2017 ), Türkiye’de Basın Özgürlüğü, 2016; İngilizcesi: Freedom Press in Turkey (İsmail Çağlar ve Turgay Yerlikaya’yla birlikte, 2016; Arapçası: Hürriyet-ü Es-Sahafa Fi Türkiyya - El-Asatir ve'l-Haka'ek, 2016), The Triumph of Turkish Democracy (Burhanettin Duran ile, 2016), Milletin Zaferi 15 Temmuz (Burhanettin Duran ile, 2017),Terörün Kökenleri ve Terörle Mücadele Stratejisi (Hasan Basri Yalçın ile, 2017).

Bölüm Yazarı Olduğu Kitaplar: Diren Sosyoloji (2013),

The Turkish AK Party and Its Leader: Criticism, Opposition and Dissent (Routledge Yayınları, 2016); Modern Türkiye’de Siyasal Düşünce: İslamcılık (2016), Sivil Toplum: Farklı Bakışlar (2016).

Derlediği Kitaplar: The Triumph of Turkish Democracy: The July 15 Coup Attempt And Its Aftermath (Burhanettin Duran ile, 2016), 15 Temmuz’da Medya: Darbe ve Direnişin Mecrası, İsmail Çağlar ve Mehmet Akif Memmi ile, 2017).

KAYNAKÇA: Fahrettin Altun / Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (2002), Arif Gülderen / Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (Virgül, sayı: 56, Kasım 2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Fahrettin Altun (setav.org, 11.06.2019), Prof. Dr. Fahrettin Altun'a yeni görev (03.05.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör