Mustafa Tekin

Sosyoloji Profesörü, Din Sosyoloğu

Doğum
13 Ağustos, 1968
-
Eğitim
Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
Burç

Din sosyoloğu, sosyoloji profesörü. 13 Ağustos 1968 doğumlu. Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (1991) mezunu. Yüksek lisansını “Mevlâna Celâleddin Rûmi’de Din ve Toplum” adlı tezle (1995) ve doktorasını “Türkiye’de Aydın Kadınlara Göre Din ve Kadın” adlı tezle (2003) Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalında tamamladı. Onsekiz Mart Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalında yardımcı doçent (2004) oldu.

Doktora sonrasında İngiltere'de York Üniversitesi'nde kadın çalışmalarına ilişkin politikalar bölümünde çalışmalar yürüttü. Ulusal ve Uluslararası pek çok dergide makaleleri yayımlandı. İslam ve Feminizm üzerine dersler de veren Mustafa Tekin'in yayımlanmış sekiz kitabı vardır

Prof. Dr. Mustafa Tekin, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi olup, akademisyenliğinin yanı sıra Aile Akademisi Derneği başkanı olarak çeşitli konferanslarıyla da tanınmıştır.

Makale ve çevirilerini, SÜ İlâhiyat Fakültesi, İslâmî Araştırmalar, Tasavvuf, Kur’an Sosyolojisi Üzerine Denemeler Kitabı, Marife, İpek Yolu dergilerinde yayımladı. Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce Ansiklopedisi için madde yazdı. Çeşitli seminer, konferans ve panellere katıldı.

ESERLERİ:

Kutsalın Serüveni- Modern ve Postmodern Süreçte Dinin Sosyolojik Açılım İmkanı (2003), Kutsal, Kadın ve Kamu-Türkiye’de Aydın Kadınlara Göre Din ve Kadın (2004), Mevlâna Pergelinde Toplum (Konya, 2005), El İnsaf (2008), Ziyaret Fenomeni Çerçevesinde Dua ve Sosyal Sorunlar (2008), Kutsal Sekülarizm (2011), Aradığın Şeysin - Modern Dünyada Mevlâna (2012), Aklın Kenarı (2013).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Prof. Dr. Mustafa Tekin Bursa'da: Dünden Bugüne Ailenin Dönüşümü - Mustafa Tekin Kimdir? (27.12.2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör