Zühal Topcu

Sosyoloji Profesörü, Felsefe Profesörü, Milletvekili, Dekan, Akademisyen, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji ve Felsefe Bölümü

Sosyoloji ve felsefe profesörü, akademisyen, bürokrat, dekan, siyasetçi, milletvekili. 1960'ta Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. Baba adı Ali, Anne adı Behiye'dir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji-Felsefe Bölümünü 1982 yılında bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1985 yılında Yüksek lisansını tamamladıktan sonra aynı üniversitenin bünyesindeki Gazi Eğitim Fakültesinde 1986 yılında öğretim üyeliği görevine başladı. Doktora tezini 1990 yılında tamamladı. Aynı üniversitede Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör unvanlarını aldı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölüm Başkanlığı ile KKTC Girne Amerikan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlık ve Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. Toplumsal Cinsiyet, Eğitim Yönetimi, Eğitim Programları, Küreselleşme, İletişim v.s. alanlarında yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Amerika, İngiltere ve Japonya'nın yanı sıra birçok ülkede çeşitli çalışmalar yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Topcu, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden MHP Milletvekili olarak seçildi. T.B.M.M. 24. Dönem Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyeliği ve Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyeliği görevini üstlenmiştir. İyi düzeyde İngilizce bilen Prof. Topçu, 2 çocuk annesidir.

ESERLERİ:

Eğitimde Kalite Yönetimi, Japon Eğitim Sistemi (çeviri kitap, bölüm yazarı), Türk Eğitim Sistemi: Alternatif Perspektif (bölüm yazarı), Sınıf Yönetimi: Yeni Gelişmeler Doğrultusunda: Öğretmen Adaylarına ve Öğretmenlere El Kitabı (editör), Eğitim Bilimine Giriş: Temel Kavramlar: Öğretmen Adaylarına ve Öğretmenlere El Kitabı (editör), Eğitim Psikoloji El Kitabı (editör).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör