Veli Korkankorkmaz

Halk Ozanı

Doğum
02 Nisan, 1949
Eğitim
Bingöl Lisesi
Burç
Diğer İsimler
Çoban Veli

Halk ozanı. 2 Nisan 1949, Ahpik mezrası / Ortaçanak köyü / Bingöl doğumlu. Şiirlerinde Çoban Veli mahlasını kullandı. Çocukluk devresini ve ilk gençlik yıllarını köyünde geçirdi. Bingöl Lisesini dışardan sınavla bitirdikten sonra bir kamu kuru­luşunda memur olarak görev yapıp emekli oldu. Bingöl şehir merkezinde ikamet eden ozanımız, Şahzade hanımla evli; Zamani, Arzu ve Hüseyin adlarında üç çocuk babasıdır.

Saza ve şiire küçük yaşlarda merak saran şair, şiire başlamasını; Gençlik çağımda bir güzele aşık oldum ancak onunla bir yuva kuramadım. Bundan dolayı duygu ve hayallerimi ifade etmek için şiire ve sonraki yıllarda (21 yaşında) saza, bağlamaya ilgi duydum. Böylece halk şiiri tarzında eserler icra ettim” sözleriyle anlatır.

Gençlik yıllarında sazı ve sözüyle yörede tanınmaya başlayan Veli Korkankorkmaz, aşk, gurbet, ayrılık, memleket ve tabiat sevgisini işlediği şiirlerini 1972’de “Bingöl”, 1974’te ise “Sen Fakiri Düşündün mü?” adlı plaklarında sazı eşliğinde okudu. TRT repertuarında on’a yakın şiiri bulunan ozanın iki deyişi kendi sesi ve sazıyla 1987 yılında TRT Ankara Radyosunda “Ozanlarımız ve mahalli sanatçılarımız” programında yayımlan­dı. Yine TRT GAP’ta kendi sesinden ve sazından dört şiir yayımlanmış; şiirleri ayrıca 1992’de çıkan Yaşaya Halk Ozanları Antolojisi”nde yer almıştır.

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör