Aydın Doğan

Medya Patronu, İş Adamı

Doğum
15 Nisan, 1936
Eğitim
İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi
Burç

İşadamı, medya patronu. 15 Nisan 1936'da Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde doğdu.  Bölgenin köklü ailelerinden birine mensuptur. İlk ve orta öğrenimini Kelkit'te, lise öğrenimini Erzincan'da tamamladı. 1956-1960 yılları arasında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi'nde okudu. Öğrencilik yıllarında Talebe Cemiyeti başkanlığı yaptı. İş hayatına 1958 yılında üniversite öğrencisi iken atıldı. Nakliyecilik,  müteahhitlik, otomobil, ticari araç ve inşaat makinaları gibi değişik sektörlerde ticaret yaptı. 1961 yılında ilk şahsi şirketini kurdu.  1970 yılına kadar şirket toptan ticaret alanında varlık gösterdi.

 1974'te kurduğu yeni şirketle sanayiliğe başladı. Sonraki yıllarda İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

1979 yılında Milliyet gazetesini devralarak basın ve yayıncılık dünyasına girdi.  1994 yılında Hürriyet gazetesini de satın alarak medyadaki varlığını pekiştirdi. 1986-96 yılları arasında Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığını yürüttü. 1998 yılında Tokyo'da yapılan Dünya Yayıncılık Birliği (World Association of Newspapers - WAN) toplantısında seçimle Yönetim Kurulu Üyeliğine getirilen ilk Türk oldu.

1999 yılında Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi. 1999 yılında Girne Amerikan Üniversitesi'nden,  sonraki yıllarda Ege Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesinden fahri doktora unvanı aldı.

1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurarak kültür, eğitim, sosyal alanlarda yapmakta olduğu hizmetlerini bir şemsiye altına topladı. Kendisini ve aile fertlerinin ismini taşıyan sekiz okul yaptırdı. Kurduğu Vakıf, uluslararası ödüllerden biri olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasını gelenekselleştirdi, ayrıca Genç İletişimciler Yarışması ile de iletişim öğrenimi görenlere destek verdi. Ayrıca verdiği Aydın Doğan Ödülüyle edebiyattan müziğe, mimarlıktan sosyal bilimlere kadar çeşitli kültür ve sanat alanlarına da destek oldu. Aydın Doğan evli ve dört çocuk, dört torun sahibidir.

Aydın Doğan'ın yönetim kurulu başkanı olduğu Doğan Grubu, ana faaliyet alanları olan enerji dağıtım, sigorta ve medyanın dışında turizm sanayi ve ticaret alanlarında da faaliyet göstermekte ve Türkiye'nin en büyük üç holdinginden birini oluşturmaktadır.

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör