Erol Aksoy (İşadamı)

Medya Patronu, Sanayici, Bankacı, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
ABD‘de Massachussetts Institute of Technology

İş adamı, sanayici, bankacı, medya patronu. 1946 yılında Denizli’de doğmuştur. Babası Fehmi Kaya Aksoy’dur. Galatasaray‘da ilkokul ve ortaokul sonrası Liseyi Fransa’da bitirdi.

ABD‘de Massachussetts Institute of Technology’de (MIT) elektrik mühendisliği okudu. 1968 yılında mezun oldu. Türk Eğitim Vakfı bursu ile Harvard Business School’da iş idaresi dalında master yaptı. Yaz tatillerinde 1972 yılında Dünya Bankası’nda çalışırken Turgut Özal ile tanıştı. Bir başka yaz da İstanbul‘da ÖSYM‘nin ilk merkezi sınav otomasyon projesinin içinde yer aldı. Askerlik hizmetinin 6 ayı Tuzla Piyade Okulu’nda, bir yılı da Ankara‘da geçti.

Okul bitikten sonra Dünya Bankası Smith Barney Amerikan Yatırım Bankası’nda New York’ta 2 yıl ve ardında bu bankanın Paris şubesinde de 2 yıl çalıştı. Sonra Türkiye’ye döndü.

1978 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Koç Holding‘te Finansman Koordinatörlüğü; Garanti Bankası‘nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük yaptı. 1981 yılında Garanti Bankası’ndan ayrıldı.

Garanti Bankası’ndan ayrıldıktan sonra Çukurova Grubu‘ndan teklif aldı. Yapı Kredinin ufak bir iştiraki olan eski Selanik Bankası, yani Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası’na genel müdür oldu ve adını değiştirip Interbank yaptı. 1984 yılında ayrıldı.

1984 yılında İktisat Bankası‘nı devir alarak sahibi oldu. Böylece Çukurova Grubu’nun bankasının başından ayrılıp, kendi bankasının sahibi olabilen ilk profesyonel yönetici olma unvanını da aldı.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Erol Aksoy’un yaptığı Avrupa ve Amerika Holding A.Ş., farklı sektörlerde faaliyet gösteren grup şirketlerini aynı çatı altında toplamak üzere 1992 yılında kuruldu.

Erol Aksoy, yurt dışındaki ilk bankasını Fransa‘da satın aldı. Merkezi Paris‘te bulunan Banque Internationale de Commerce de Paris’in hisselerinin yüzde 75’i İktisat Bankası’nın denetimine geçti. Aksoy, bu bankanın yanı sıra, Londra‘daki kolu BIC International Credit Ltd of London’un da Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyordu.

Erol Aksoy, Fransa’dan sonra 1990 yılında ABD‘de de bir banka satın aldı. New York‘ta faaliyet gösteren özel bir banka olan The Park Avunue Bank N.A hisselerinin üçte ikisine sahip oldu. Aksoy’un bu adımı o dönemde bir Türk vatandaşı tarafından yapılan en büyük yatırım olarak nitelenmişti.

1991 yılında Türkiye’nin 2. özel televizyonu olan Show TV‘yi kurdu. Ardından 1993 yılında Sabah gazetesinin eski sahibi Dinç Bilgin ve Hürriyet gazetesinin eski sahibi: Erol Simavi ile ortaklık kurdu. Hürriyet gazetesi 1992 yılında Erol Aksoy, Dinç Bilgin ve Erol Simavi’nin ortak girişimi haline geldi. Dinç Bilgin ile beraber 1993 yılında Cine 5‘i kurdu ve Türkiye’de ilk kez şifreli yayın teknolojisini kullandı. İlerleyen yıllarda lig maçlarını aldı. 1994 yılında Hürriyet gazetesini Aydın Doğan’a sattı.

15 Aralık 1994 tarihinde Dinç Bilgin ile beraber Sabah Gazetecilik bünyesinde Yeni Yüzyıl gazetesini kurdu.

Türkiye’nin ilk yerli çocuk kanalı Maxi TV’yi ve Supersport TV adında bir spor kanalı kurdu. Analog platformdaki sistemini dijitale çevirdi fakat lig’i izletme hakkını Teleon alınca başarısız oldu. 1999 yılında Show TV’nin önce hisseleri, ardından da tamamını Mehmet Emin Karamehmet‘e sattı.

15 Mart 2001 yılındaki krizde İktisat Bankası, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. 2004 yılında İktisat Bankasının borçları nedeniyle tüm şirketlerine TMSF tarafından el konuldu.

2006 yılında TMSF ile anlaşma yapıp Cine5 ve diğer Tv kanallarını geri aldı ancak taahhüt verdiği zaman diliminde borçlarını ödemediği için 2008 yılında TMSF tekrar hepsini geri aldı.

Evli ve Kerim adında bir oğlu vardır.

 

Ilıcaklar’ın Yalısı

 

Erol Aksoy, beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeten Tercüman Gazetesi'nin eski sahibi Kemal Ilıcak'ın İstanbul Yeniköy'deki yalısını da 1993 yılında eski bir manken olan eşi İnci Aksoy (Günay) için satın almıştı. Aksoy, yalı için 15 milyon dolar ödemişti.

Erol Aksoy'un iş hayatı, zaman zaman oldukça çalkantılı günlere sahne oldu. Aksoy hakkında, kara para aklama iddiaları ortaya atıldı. Ancak, yargılandığı olayların büyük bölümünden beraat etti.

 

Sanata Aşık Bankacı

 

Sanata olan merakıyla da tanınan Erol Aksoy'un, çalışma odasının ışıklandırmasında loş ışığı tercih ettiği ve duvarlarında ağır altın, yaldız çerçeveli tablolar asılı olduğu biliniyor. Aksoy Ailesi'nin evlerinin duvarların da ünlü sanatçıların fırçalarından çıkan tablolar süslüyor. Bu tabloların her biri de belli bir dönemin sanat eseri.

1990 yılında Erol Aksoy'a ait İktisat Bankası'nın bir müzayede de Osman Hamdi Bey'in 1906 yılında yaptığı ‘‘Kaplumbağa Terbiyecisi’’ isimli tablosunu 2 milyar lira satın alması günlerce kamuoyunu meşgul etmişti. Banka yönetimi bu tabloyu sanat aşkıyla satın aldığını öne sürmesine rağmen, mali çevrelerde bu tablonun İktisat tarafından satın alınması bankanın bilançosunu güzelleştirme operasyonu olarak yorumlanmıştı.

Aksoy, Amerikan Hastanesi'nin kalp ve damar ameliyathanesi kurulmasına da öncülük etmişti.

 

 

Sahibi Olduğu Gazeteler:

 

1991-1994: Hürriyet (Haldun Simavi’den satın aldı, Aydın Doğan’a sattı.)

1991-1998: Sabah (Dinç Bilgin ile ortak yapmıştır.)

1994-1998: Yeni Yüzyıl (Dinç Bilgin ile ortak yapmıştır.)

1994-1998: Takvim (gazete) (Dinç Bilgin ile ortak yapmıştır.)

 

Sahibi Olduğu Televizyonlar:

 

1993-2004: Cine5 (TMSF’ye satıp geri aldı.)

1995-1997: Euro Show

1997-2002: Maxi TV (TMSF’ye sattı.)

1997-2004: Supersport TV (TMSF’ye satıp geri aldı.)

1997-2002: Cine Spor

2000-2004: Gala TV (TMSF’ye satıp geri aldı.)

2000-2004: Viva TV (TMSF’ye satıp geri aldı.)

2006-2008: Cine5 (TMSF’den satın aldı ve geri verdi.)

2006-2008: Supersport TV (TMSF’den satın aldı ve geri verdi.)

2006-2008: Gala TV (TMSF’den satın aldı ve geri verdi.)

2006-2008: Viva TV (TMSF’den satın aldı ve geri verdi.)

 

Sahibi Olduğu Radyolar:

 

1992-2008: Show Radyo (TMSF’ye sattı.)

1997-2008: Radyo5 (TMSF’ye sattı.)

1999-2008: Radyo Viva (TMSF’ye sattı.)

2000-2008: Radyo Nostalji (TMSF’ye sattı.)

 

KAYNAKÇA: Nurten Erk / Bankacılığın altın çocuğuydu (hurriyet.com.tr, 16.03.2001), Erol Aksoy iflas etti!..  (sacitaslan.com, 24.11.2012), "Bay müstesna" Erol Aksoy yüce adalet önünde! (haberturk.com, 03 Temmuz 2014), Halkın 1.2 milyar dolarıyla Bodrum'da keyif sürüyor! (haberturk.com, 20 Temmuz 2014), TMSF, Erol Aksoy'un kaçırdığı tabloları Paris'te yakaladı! (haberturk.com, 21 Temmuz 2014), Erol Aksoy'un gizli evi satılıyor! (haberturk.com, 22 Temmuz 2014),Batık Aksoy'un lüks dubleksi satıldı! (haberturk.com, 27 Temmuz 2014),  Erol Aksoy için son tarih 15 Ekim (haberturk.com, 19 Eylül 2014), Batık bankacı Erol Aksoy sır oldu! (haberturk.com, 17 Aralık 2016), Firari Erol Aksoy Paris'te! (haberturk.com, 06 Şubat 2017), Erol Aksoy Kimdir  (haberler.com, 02.08.2018), Erol Aksoy (haberturk.com, 02.08.2018), Erol Aksoy (wikipeia.com, 02.08.2018), Erol Aksoy (kimnereli.net, 02.08.2018).

BANKACILIĞIN ALTIN ÇOCUĞUYDU

BANKACILIĞIN ALTIN ÇOCUĞUYDU

 

Nurten ERK

 

Profesyonel yöneticilikten patronluğa hızla yükseldi, krizle yıldızı kaydı.

 

Erol Aksoy'un öyküsü, aslında hırsın ve azmin öyküsü. Gençlik yıllarında bankacılık sektörünün ‘‘altın çocuk’’ adını taktığı Aksoy, profesyonel yaşamdan banka patronluğuna hızla geçti. 1980'den itibaren başarı grafiği hep yukarı doğru seyretti. 1984 yılında küçük yöresel bir banka olan İktisat Bankası'nın çoğunluk hisselerini ele geçirerek, profesyonel yöneticilikten banka patronluğuna ilk adımı attı. Show TV ve Cine 5'in kurdu. Fransa'da ve ABD'de iki bankanın en büyük hissedarı oldu. Ancak son kriz onu da vurdu. İktisat Bankası'na el konulmasından sonra, bankacılığın altın çocuğu kabul edilen Erol Aksoy'u bundan böyle sıkıntılı günler bekliyor.

GENÇLİK yıllarında bankacılık sektörünün ‘‘altın çocuk’’ adını taktığı bankacı Erol Aksoy, profesyonel yaşamdan banka patronluğuna hızla geçmesiyle tanınıyor. Bugün 55 yaşında olan Erol Aksoy, 30 yaşında banka genel müdürüğü koltuğuna oturan ilk bankacı oldu.

Aksoy'un babası Fehmi Kaya Aksoy da, Denizli'nin Babadağ kasabasında garsonluktan yetişip Paris'te cafe açmaya soyunmuş ve o günlerde çok da başarılı olmuştu. Baba Aksoy, savaş çıkınca İstanbul'a dönmek zorunda kaldı. Oğlu Erol’u Galatasaray'ın ilkokuluna kaydetti. İlkokulu başarıyla bitiren Erol Aksoy, mezuniyet günü müdürün elinden okulun altın anahtarını aldı. 1957 yılının bu başarılı ilkokul öğrencisi, gelecekte de azimli olacağının ilk sinyalini vermişti. Ortaokulu da başarıyla aynı lisede tamamlayan Aksoy'u, babası Paris'e gönderdi. Baba Aksoy bu kararında yanılmamıştı. Çünkü oğlu, Paris'in en iyi lisesinden fizik ve matematik birincisi olarak mezun oldu. Galatasaray Lisesi'nden sonra ABD'de Massachussetts Institute of Technology'de (MIT) elektrik mühendisliği okudu. Türk Eğitim Vakfı bursuyla Harvard Business School'da iş idaresi dalında master yaptı.

Dünya Bankası Smith Barney and Co'da hayvancılık projeleri uzmanı olarak görev yapan Aksoy, Koç Holding ve Sabancı Holding kuruluşlarında da çalıştı. Rahmi Koç'un teklifi üzerine Koç Holding Finansman Koordinatörlüğü'nü üstlendi. Daha sonra o dönemde çoğunluk hisseleri Koç Grubu'nda bulunan Garanti Bankası'nın Genel Müdürü oldu.

 

İktisat‘ı Alıyor

 

1981 yılında Çukurova Grubu'nun Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası'nın (sonraki yıllarda bu bankanın adı Interbank oldu) başına geçen Aksoy, buradan ayrılırken, Ergür Kablo'nun sahibi olduğu Denizli İktisat Bankası operasyonunu yaptı. 1984 yılında küçük yöresel bir banka olan İktisat Bankası'nın çoğunluk hisselerini ele geçirerek, profesyonel yöneticilikten banka patronluğuna hızlı bir geçiş yaptı. O günlerde zor durumda olan Ergür Kablo'dan bankayı aldı.

Böylece Çukurova Grubu'nun bankasının başından ayrılıp, kendi bankasının sahibi olabilen ilk profesyonel yönetici olma ünvanını da aldı. Ergür Kablo'nun sahibi aileyle o dönemde uzun süren kavgaları oldu. Aksoy, Türkiye'nin en büyük kablo fabrikası olan Ergür Kablo'nun çoğunluk hissesi için sanayici Nuri Erikoğlu ile tam üç yıl savaştı. Sonunda 1988 yılında Ergür Kablo'nun yüzde 51'i ele geçiren Aksoy, karşılığında Depstaş ve Ermaş'ı Erikoğlu'na devretti. 1972 yılında çalıştığı Dünya Bankası'nın kafeteryasında iki kişinin Türkçe konuştuğunu duymuştu. Hemen yanlarına gitti. Bunlardan biri, adının Turgut Özal olduğunu söyledi. Yıllar boyu sürecek bir dostuluğun tohumları da böyle atıldı. ANAP'ın vetolu kurucuları arasında da yer alan Erol Aksoy, dönemin Başbakanı Turgut Özal'a bankacılık konusunda danışmanlık yaptı.

Aksoy'a ait İktisat Bankası, aynı zamanda Türkiye'deki ilk finansal kiralama şirketi olan İktisat Leasing'i de kurdu. Show TV ve Cine 5'in kurucusu olan Erol Aksoy, Avrupa ve Amerika Holding bünyesindeki şirketleri 34’e ulaştı.

Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Erol Aksoy'un yaptığı Avrupa ve Amerika Holding A.Ş., farklı sektörlerde faliyet gösteren grup şirketlerini aynı çatı altında toplamak üzere 1992 yılında kuruldu.

Aksoy, kısa bir dönem Hürriyet Gazetesi'nin de yüzde 25 ortağı ve Akşam Gazetesi'nin sahibiydi.

Aksoy, yurt dışındaki ilk bankasını Fransa'da satın aldı. Merkezi Paris'te bulunan Banque Internationale de Commerce de Paris'in hisselerinin yüzde 75'i İktisat Bankası'nın denetimine geçti. Aksoy, bu bankanın yanısıra, Londra'daki kolu BIC International Credit Ltd of London'un da Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyordu.

Erol Aksoy, Fransa'dan sonra 1990 yılında ABD'de de bir banka satın aldı. New York'ta faaliyet gösteren özel bir banka olan The Park Avunue Bank N.A hisselerinin üçte ikisine sahip oldu. Aksoy'un bu adımı o dönemde bir Türk vatandaşı tarafından yapılan en büyük yatırım olarak nitelenmişti.

 

Ilıcaklar’ın Yalısı

 

Erol Aksoy, beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeten Tercüman Gazetesi'nin eski sahibi Kemal Ilıcak'ın İstanbul Yeniköy'deki yalısını da 1993 yılında eski bir manken olan eşi İnci Aksoy (Günay) için satın almıştı. Aksoy, yalı için 15 milyon dolar ödemişti.

Erol Aksoy'un iş hayatı, zaman zaman oldukça çalkantılı günlere sahne oldu. Aksoy hakkında, kara para aklama iddiaları ortaya atıldı. Ancak, yargılandığı olayların büyük bölümünden beraat etti.

 

Sanata Aşık Bankacı

 

Sanata olan merakıyla da tanınan Erol Aksoy'un, çalışma odasının ışıklandırmasında loş ışığı tercih ettiği ve duvarlarında ağır altın, yaldız çerçeveli tablolar asılı olduğu biliniyor. Aksoy Ailesi'nin evlerinin duvarların da ünlü sanatçıların fırçalarından çıkan tablolar süslüyor. Bu tabloların her biri de belli bir dönemin sanat eseri.

1990 yılında Erol Aksoy'a ait İktisat Bankası'nın bir müzayede de Osman Hamdi Bey'in 1906 yılında yaptığı ‘‘Kaplumbağa Terbiyecisi’’ isimli tablosunu 2 milyar lira satın alması günlerce kamuoyunu meşgul etmişti. Banka yönetimi bu tabloyu sanat aşkıyla satın aldığını öne sürmesine rağmen, mali çevrelerde bu tablonun İktisat tarafından satın alınması bankanın bilançosunu güzelleştirme operasyonu olarak yorumlanmıştı.

Aksoy, Amerikan Hastanesi'nin kalp ve damar ameliyathanesi kurulmasına da öncülük etmişti.

KAYNAK: Nurten Erk / Bankacılığın altın çocuğuydu (hurriyet.com.tr, 16.03.2001).

Yazar: Nurten ERK

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör