Alaattin Kaya

Medya Patronu, İş İnsanı

Doğum
Diğer İsimler
Alaaddin Kaya, Alaeddin Kaya

İş adamı, medya patronu, Zaman gazetesi sahiplerinden ve FETÖ sanıklarından. 1950'de Ankara'da doğdu. Gençlik yıllarından itibaren gazetecilikle iştigal etti. Zaman gazetesinden önce Selam isminde bir haftalık gazete çıkarttı.

3 Kasım 1986 tarihinde iş adamı Mehmet İhsan Arslan ve iş adamı Necati Aktülün'le birlikte kurduğu Zaman gazetesi, gazeteci yazar Fehmi Koru'nun yönetiminde yayın hayatına başladı. Zaman gazetesinin hem kuruculuğunu hem de on beş yıl imtiyaz sahipliğini yaptı. Kaya,  Zaman gazetesinin satışına aracılık ederek bu gazeteyi Fethullah Gülen cemaatine yakın isimlere kazandırdığı iddia edilen isimdi.

Zaman gazetesi, ilk döneminde cemaatle ilişkisi olmayan İslamcı yazar ve bilim adamlarının yazdığı, entelektüel yayını ile dikkat çeken özgür düşünceli bir gazeteydi. Bu dönemde İslamcı çevrelerin birçok edebiyatçı yazarı da gazetede köşe yazılarıyla gazetede yer almışlardı.

Alaattin Kaya, gazete yönetimini Gülen Cemaatine yakın isimlere devredince gazetenin ilk ortaklarından Arslan ve Aktülün'le birlikte pek çok yazar ve gazeteci gazeteden ayrıldı. Bundan sonraki dönemde Zaman gazetesi Gülen Cemaatinin  çalışmaları yönünde yayın yapmaya başladı. Gazetenin yeni kimliğinde 2001- Ekim 2015 arasında genel yayın yönetmenliğini Ekrem Dumanlı, 2015'ten sonra, Cihan Haber Ajansı eski genel müdürü Abdülhamit Bilici yaptı.

Yıllar sonra Cem Uzan'ın el konulan Star gazetesini de bir ortağıyla birlikte satın alan Kaya, bir sene kadar sonra gazeteyi ortağına devretti. Star gazetesi yeni sahiplerine geçince Alaattin Kaya ve cemaatin ilişkisi kesildi.

Alaattin Kaya, Zaman gazetesinin sahipliğine devam ettiği yıllarda Ankara'da sahip olduğu Gaye Matbaasıyla matbaacılık işlerini de sürdürmüş ve haftalık Belde gazetesini çıkarmıştı.

4 Mart 2016 tarihinde İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği talebiyle Feza Gazetecilik'e kayyım atanması sonucunda Zaman gazetesinin de yönetimi değişti. Mahkeme, kayyım kararını "şirketin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın faaliyetleri kapsamında ve örgüt faaliyetlerine destek olacak şekilde kullanıldığı yönünde kuvvetli deliller bulunması" gerekçesine dayandırdı. Zaman gazetesi, 27 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 668 Sayılı KHK ile kapatılmıştır.

Alaattin Kaya, medyada Fethullah Gülen'in Vatikan'da Papa ile yaptığı görüşmeyle de gündeme geldi. Bu görüşme sırasında Papa'nın elini öptüğünü gösteren fotoğrafını inkar etti. Ancak 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra itirafçıların beyanlarında bu iddianın doğruluğu ifade edildi.

Alaattin Kaya, 17/25 Aralık darbe girişimi öncesinde patlak veren dershaneler krizi öncesinde Fehmi Koru ile Pensilvanya'ya gidip Fetullah Gülen ile görüşen iki isimden birisiydi. Koru ve Kaya, Gülen'in bizzat kaleme aldığı mektubu Türkiye'ye getirmiş dershanelerin kapatılmaması gerekti yönünde mesajlar yer alan mektup uzun süre tartışılmıştı. O dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, Gülen cemaatinden kendisine ıslak imzalı bir mektup gönderildiğini açıklamıştı.

 ***

Alaattin Kya, Star gazetesini satın aldığı günlerde Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan, kendisini tanıtırken "Fethullahçı" tabirini kullanmıştı.

Bu tabire kızan Alaattin Kaya; "Ahmet Bey! Ben hayatımın hiçbir döneminde ’Fethullahçı’ olmadım." diyerek bu iddiayı yalanlayınca, Ahmet Hakan o tarihlerde şu karşılığı vermişti:

"STAR Gazetesi’nin yeni sahibi Alaattin Kaya, "Fethullahçı medya neden imkánsızdır" başlıklı yazıma epey içerlemiş.

Telefonda bana şöyle dedi:

"Ahmet Bey! Ben hayatımın hiçbir döneminde ’Fethullahçı’ olmadım."

Ben aslında insanları kategorize etmekten nefret ederim. Beyanı esas alırım. Bir insan kendini nasıl tanımlıyorsa, hükmümü ona göre veririm.

Ama böyle bir ilkeye sahip olmam, "salak" olduğum anlamına gelmez.

İşte bu nedenle...

Alaattin Kaya’nın, hiç değilse hayatının bir bölümünde "Fethullahçı" olduğuna dair kanıtlar elimde olduğu halde "Ne diyorsa öyledir" diyemem.

Ve Kaya’nın "Hiçbir zaman Fethullahçı olmadım" şeklindeki beyanının üzerine yatamam.

Hatta...

Kaya’ya teessüf ederek şunu söylerim:

"Sen herkesi kör, álemi sersem mi sanırsın?"

Bununla yetinmem, şunu da vurgularım:

"Alaattin Bey! Lütfen zekáma ve hafızama hakaret etmekten vazgeç."

 

***

Diyeceksiniz ki:

Ey Ahmet Hakan! Nasıl bu kadar kendinden emin olabiliyorsun?

Peki...

 

"O halde elimdeki kanıtları ortaya koyayım:

 

BİR: Zaman Gazetesi’nin Gülen cemaatine satışında en büyük rolü Alaattin Kaya oynamıştır. Satışın gerçekleşmesinin ardından Kaya, uzun süre Zaman’ın imtiyaz sahibi olarak gösterilmiştir.

İKİ: Alaattin Kaya, 90’lı yılların başında Fethullah Gülen adına Hilton Oteli’nde Çeçen Lideri Maşadov ile bir görüşme yapmıştır.

ÜÇ: Kaya, 1998’de bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısından önce dönemin Başbakanı Ecevit ile MGK’nın nabzını tutmak amacıyla Gülen adına bir görüşme yapmıştır.

DÖRT: Aynı tarihte Gülen cemaatiyle ilgili devletin yaklaşımını soruşturmak üzere dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile de bir görüşme yapmak için çırpınıp duran isim Alaattin Kaya’dan başkası değildir.

BEŞ: Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ile bir görüşme yapan Alaattin Kaya, Bir’e şu teklifi sunmuştur: Eğer devlet isterse Gülen okullarının tümünü Milli Eğitim Bakanlığı’na devredebiliriz.

ALTI: Fethullah Gülen, Vatikan’da Papa ile buluşmuştur. Büyük gürültü koparan bu buluşmada Gülen’e eşlik eden kişi Alaattin Kaya’dır.

YEDİ: Fener Rum Patriği, Gülen ile bir görüşme yapmak istemiştir. Gülen "Bu devletimiz için kritik bir konudur" diyerek, Milli Güvenlik Kurulu’nun asker yetkililerine bu konunun danışılmasını istediğinde, görev Alaattin Kaya’ya verilmiştir.

SEKİZ: Bir dönem Gülen ile röportaj yapmak isteyen gazetecilerin ilk başvurdukları kişi Alaattin Kaya olmuştur."

 

***

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ ana soruşturması kapsamında şüpheli olan ve yakalama kararı ile her yerde aranan Zaman Gazetesi eski İmtiyaz Sahibi Alaattin Kaya, savcılığa Paralel Yapı'dan istifa ettiğini bildiren bir dilekçe sunmuştu.

Avukatı Hakan Tunçkol tarafından soruşturmayı yürüten Savcıya teslim edilen 9 sayfalık dilekçede, Kaya'nın bazı beyanlarına yer verildi. "Alaaddin Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Nisan 2016'da katıldığı "İlim Yayma Cemiyeti 65. Kuruluş Yıldönümü" programında yaptığı, "Hâlâ bu yapının içerisinde kalmakta ısrar edenler, hiç kusura bakmasınlar başlarına gelecekleri kabul ediyor demektir" sözüne vurgu yaptı. Kaya, "Parti ayırmaksızın tüm siyasilerle ülkem yararına olacak güzel ilişkilerim oldu. Zatıalinizle yaptığımız son görüşmemizde 'Cemaat mi, devlet mi' diye sorduğunuzda, "Devlet" diyeceğimi ve tüm bildiklerimi anlatacağımı unutmamışsınızdır. Cemaatin yönettiği bir Türkiye'de yaşamak istemem" dedi.

Cemaatin görünen yüzünün ötesinde hiçbir bilgiye sahip olmadığını, Nurettin Veren, Latif Erdoğan ve Hüseyin Gülerce'nin söyledikleri, yazdıkları hatta bulundukları itirafları takip ettiğini belirten Alaaddin Kaya, "Bunlar korkunç bilgiler ve hayretle okuyorum" dedi.

"KPSS imtihan sorularının çalınması, Orduya kumpas, Ergenekon, Usulsüz dinlemeler vs." bunların hiçbirisi ile ilgisi olmadığını ileri süren Alaaddin Kaya, "Yapanları lanetliyorum. Bu işleri yapmış veya yapma ihtimali olan, tek bir asker polis ve de sivil tanımadım. Bunlara kazara verdiğim selam varsa geri alırım. Bu beyanlarıma rağmen hâlâ soruşturmanızda şüpheli olarak kabul edilebilir miyim? Şayet bu beyanlarım yetmiyor ise, girmediğim örgütten, bu yazımı, bir istifa dilekçesi de kabul edebilirsiniz" ifadelerini kullandı. Dilekçe soruşturma dosyasına konuldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Aralık 2015'te FETÖ ana soruşturması kapsamında eski Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Alaeddin Kaya, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile Recep Uzunallı, Ali Bayram, Mahmut Akdoğan ve Cemal Uşak hakkında yakalama kararı çıkartılmasını talep etti. Talebi değerlendiren Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği, Kaya, Dumanlı, Uzunallı, Bayram, Akdoğan ve Uşak hakkında yakalama kararı verdi.

Alaattin Kaya, yakalama kararının üzerinden yaklaşık 7 ay sonra 19 Ağustos 2016 tarihinde Balıkesir'in Edremit ilçesinde yakalanıp emniyetteki ilk ifadesinin ardından Ankara'ya gönderilerek adalete teslim edilmiştir.

Alaattin Kaya hakkında, ayrıca; TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığının internette yayımlanan, 15.19.2012 tarihli Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu tutanağında daha geniş bilgiler ve üstü örtük itiraflar vardır. (Bkz. ilk kaynak)

KAYNAKÇA: www.tbmm.gov.tr/arastirma_komisyonlari/darbe_muhtira/docs/tutanak_son/28_subat_alt_komisyonu/28_suba...İşte FETÖ'nün beyin takımı (sabah.com.tr, 14.12.2015), Ahmet Hakan / Star’ın yeni sahibi ’Fethullahçı’ değilmiş (hurriyet.com.tr, 1 Nisan 2006), İstifa ediyorum (sabah.com.tr, 05.06.2016), Papa'nın elini öpen Alaaddin Kaya da firar etti (habervitrini.com, 17.02.2016), Zaman Gazetesi'nin eski sahibi yakalandı (hurriyet.com.tr, 19.08.2016), Zaman gazetesinin eski sahibi yakalandı - Alaaddin Kaya kimdir? (karar.com, 19.08.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör