Mehmet Şükrü Tekbaş

İktisat Profesörü, STK Yöneticisi, Akademisyen

Doğum
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi

Akademisyen, Prof. Dr., İktisatçı, STK Yöneticisi, TEV Başkanı, İstanbul doğumlu.

Kurulduğu günden bugüne eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV), yeni Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş oldu. Ömer Koç, Mütevelliler Heyeti Başkanı olarak görevine devam edecek.

55 yıldır başarılı ve maddi imkânı kısıtlı gençlere  burs desteği sağlamaya devam eden Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) 17 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında görev süresi dolan yönetim kurulu üyelerinin yerine seçim yapılarak vakfın yeni yönetim kurulu belirlendi. Vakfın yeni Yönetim Kurulu Başkanı, daha önce Mütevelliler Heyeti Üyeliği ve Burs Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunan, TEV Mezun Bursiyeri Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş oldu.  Ömer Koç ise TEV Mütevelliler Heyeti Başkanı olarak görevine devam edecek.

TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ne ise Kaya Şener seçildi. TEV’in yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor: Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş (Yönetim Kurulu Başkanı), Kaya Şener (Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Fırat Tekin (Üye), Dilek Mutuş (Üye), Ayşe Botan Berker (Üye), Mehmet Ali Neyzi (Üye), Özgür Bolat (Üye).

 

TEV bursuyla hayatı değişti

 

İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladıktan sonra İşletme Yüksek Lisansını Indiana Üniversitesinde, Doktorasını ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde yaptı. İstanbul Üniversitesi, İTÜ ve Türk-Alman Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Tekbaş, Amerika'nın çeşitli üniversitelerinde konuk öğretim görevlisi olarak dersler verdi.

1969 yılından beri İstanbul Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışan Uluslararası Akademik Kurul Başkanı, İÜ İşletme Fakültesi Eski Dekanlarından Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, emekliye ayrıldı. İÜ Rektörü Yunus Söylet’in de katıldığı veda yemeği İÜ Profesörler Evi’nde 29 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Ankara'da 1988-1992 arasında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı yapan Prof. Dr. Tekbaş, ayrıca İstanbul İşletme Fakültesi'nin 2003-2007 yılları arasında dekanlığını yaptı. Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği ve çok sayıda şirkette bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Prof. Dr. Tekbaş, Fraunhofer Enstitüsü’nde de danışmanlık yaptı. Mütevelli Heyeti'nde yer aldığı TEV'in Burs Komisyonu Başkanı da olan Prof. Dr. Tekbaş, TEV mezun bursiyeri olarak vakfa katkı sunmaya devam ediyor.

 

KAYNAK: İÜ Uluslararası Akademik Kurul Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş Emekliye Ayrıldı (İstanbul.edu.r, 29 Ağustos 2014), TEV'in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş oldu (tev.org.tr, 09.04.2022), Burs aldığı kuruma başkan oldu (hurriyet.com.tr, 09.04.2022).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör