Armağan Çağlayan

Televizyon Programı Sunucusu, Oyuncu, İş Adamı, Yapımcı

Doğum
08 Nisan, 1966
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Yapımcı, iş adamı, modacı, tv programı sunucusu, oyuncu. 8 Nisan 1966, İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede İşletme Fakültesi Yönetim Organizasyon Anabilim Dalı’nda doktora programına başladı. Avukatlık stajını Kocaeli barosunda tamamladıktan sonra avukatlığı bırakıp İstanbul’a geldi.

Med Yapım’ın kurulduğu bir esnada arkadaşının da yardımıyla hazırlık elemanı olarak işe başladı, kısa süre içerisinde editörlüğe kadar yükselip genel müdür yardımcılığı görevini üstlendiği dönemde 11 yıldır çalıştığı Medyapım’dan ani bir kararla ayrıldı. Med Yapım'da çalıştığı dönemde Bülent Ersoy Show, Huysuz Show, Hülya Avşar Show, Şans Kapıyı Çalınca, Şahane Pazar, Kim 500 Milyar İster, Ünlüler Çiftliği gibi birçok başarılı yapıma editoryal koordinator olarak imzasını attı.

2003 yılında ise bütün Türkiye'yi sarsan Popstar yarışmasının jüri üyesi olarak kamera arkasından ekran önüne hızlı bir geçiş yaptı. Son dönemlerde ekranlarımızda sık sık görmeye alıştığımız reality showların çıkardığı ilk ve tek star olma unvanını yıllardır kimseye kaptırmadı.

Bu sırada Finansbank ile Avea markalarının reklamlarında; Belalı Baldız ve İmkansız Aşk adlı dizilerde konuk oyuncu olarak oyunculuk yeteneğini gösterme fırsatı buldu. 2004-2005 yılları arasında Hürriyet Gazetesinin Kelebek ekinde köşe yazarlığı yapmaya başladıktan bir süre sonra son zamanlarda Türkiye’de en çok konuşulan röportajların altına da imzasını attı. Hürriyet gazetesinden ayrıldıktan sonra röportajlarına Esquire dergisinde devam etti. Aynı zamanda Dishy dergisinde de Tortu Takvimi adında bir köşe hazırladı.

Medyapım’dan ayrıldıktan sonra görevine Doğan TV bünyesinde yer alan D Production Yapım şirketinde prodüksiyonlardan sorumlu direktör olarak devam etti. Son Ütücü, Deniz Akkaya ile Top Model Türkiye ve Büyük Teklif adlı programların yapımcılıklarını üstlendi. 2006 yılı yaz döneminde Star Tv ekranlarında başlayan programı Son Ütücü ile belki de kimsenin inanamayacağı kadar büyük bir başarıya imza attı ve adı kısa sürede en iyi talk-showcular ile birlikte anılmaya başlandı.

2006 yılının bitmesiyle birlikte D Production’da ki görevinden ayrıldı ve Son Ütücü programı da ekranlara veda etti. 2007 yılında Osman Yağmurdereli ile ortak Ar&Ya yapım şirketini kurmuştur. Ar&Ya Yapım şirketinde Dilimin Ucunda, Kadınlar ve Erkekler ve sunuculuğunu üstlendiği talk show programı Armağan Çağlayan'la Bu Hafta programına imzasını attı.

Armağan Çağlayan 2008 yılında Ayşe Taş ile Çok Yaşa Sen Ayşe programını yaptı. Daha sonra Format Yapımcılık şirketini kurdu. 2009 yılında yapımcılığını yaptığı Olmaz Böyle Şey adlı program ile Türkiye'nin yetenekleri ile yurtdışındaki yetenekleri bir araya getirdi. 2009 yılında Play Yapımcılığın üstlendiği Altın Kızlar adlı programın formatını yurtdışından getirdi. Bu arada Popstar Alaturka'da jüri üyeliğine devam etti.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde araştırma görevlisi olarak İletişimde Yaratıcılık dersi ve Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesinde, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ile Görsel İletişim bölümlerinde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir.

Şu anda Medyapım'ın genel müdürüdür. Radikal Gazetesi'nde haftada bir gün köşe yazıları bir günde röportajları yayımlanıyor.

 

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

 

Tatlı Kaçık / Üçkağıtçılar Çetesi - 2012

 

Yapımcısı Olduğu Film ve Diziler:

 

196sekiz (Youtube Dizisi 2021)

Altın kızlar (TV Dizisi 2009)

 

Rol Aldığı Diziler:

 

O Hayat Benim (Konuk oyuncu, TV Dizisi 2016)

 

Editörü Olduğu Diziler:

 

Huysuz ve Tatlı Kadın (TV Dizisi 1998)

 

Tv Programı:

 

Medya Kralı (Kendisi, TV Dizisi 2009)

Beyaz Show (Kendisi, TV Dizisi 2007)

Belalı Baldız (Kendisi, TV Dizisi 2005)

Turkstar (Kendisi, TV Dizisi 2004)

 

KAYNAK: Armağan Çağlayan (tiyatrolar.com.tr, 03.04.2021), Armağan Çağlayan (imdb.com, 03.04.2021), Armağan Çağlayan (sinematurk.com, 03.04.2021), Armağan Çağlayan (diziler.com, 03.04.2021), Armağan Çağlayan (beyazperde.com, 03.04.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör