Candaş Tolga Işık

Televizyon haber sunucusu, Gazeteci-yazar

Doğum
03 Mayıs, 1978
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Haber Global haber programı sunusu

Gazeteci yazar, radyo ve televizyon programı sunusu, spor yöneticisi. 3 Mayıs 1978’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. Yurt dışında genetik mühendisliği eğitimi gördü.

2002 yılında bir yerel radyo istasyonunda habercilik yapmaya başladı. Ardından Best FM ve RadyoTime’da çeşitli radyo programları hazırlayıp sundu. 2009’da Alem FM’de Güçlü Mete ile birlikte Kripto Odası isimli programı sunmaya başladı.

“Beşiktaş Platformu Genç Profesyoneller” tarafından düzenlenen ödül töreninde yılın TV Programcısı Ödülü gazeteci Candaş Tolga Işık’a verildi. 2015 yılında üç ayrı üniversitenin öğrencilerinin oylarıyla “Türkiye’nin en başarılı, genç siyaset yazarı” ödülünü aldı. 2007’den bu yana Türkiye gündemine damga vuran birçok atlatma haber Candaş Tolga IŞIK imzasıyla çıktı: Sarıkamış Faciası’nda kaybolan binlerce şehidin Karadeniz’in altında yattığını ortaya çıkardı. Amerika’nın terör örgütünün sözde lideri Murat Karayılan’ın Süleymaniye’de bir hastanede tedavi görmesine nasıl göz yumduğunu yazdı. 22 Temmuz seçimleri sonrası Başbakan Erdoğan tarafından kurulan 60. hükümetin bakanlar kurulu listesini iki gün önceden tam liste olarak yazdı. Yine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aday olacakları ilk kez onun köşesinde deşifre edildi.

2009’da tv8’de Bunu Konuşalım isimli politik sohbet programını hazırlayıp sunmaya başladı. 2015 yılına kadar bu programı çeşitli kanallarda sürdürdü.

Mayıs 2013 yılında köşe yazılarından oluşan İthal Edilmiş Korkular Ülkesi isimli kitabını çıkarttı. İlk öykü kitabı Portakal Ağacı 2016 yılında, ikinci öykü kitabı 40 2019 yılında İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. 10 yılı aşkın süre Posta gazetesinde köşe yazarlığı ve muhabirlik yaptı. Nisan 2020’de gazeteden ayrıldı.

2014 yılında kısa sürede Türkiye’nin en çok okunan ve satan dergisi haline gelen KAFA dergisini kurdu. Ardından dergicilik sektöründeki çalışmalarına devam ederek 2015 yılında FİTBOL dergisini kurdu. Aynı yıl Ttarih dergisini bünyesine kattı. 2019 yılından itibaren KAFA Çocuk ve Bilim ve Sadece Şiir adlı iki ayrı dergi de dahil olmak üzere toplam beş derginin imtiyaz sahibi.

2017 ve 2019 yıllarında iki sezon boyunca Beşiktaş Kulübü’nün İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptı.

Candaş Tolga Işık aynı zamanda Şubat 2019’da Nihat Sırdar ve Güçlü Mete tarafından kurulan, dopdolu içeriğiyle yayın hayatına başladığından beri çokça ses getiren KAFA Radyo’nun kurucuları arasındadır.

13 Eylül 2020'den itibaren her pazar saat 23:00'te Haber Global ekranlarında yayınlanan son transfer haberlerinin ve spor ile ilgili tüm gelişmelerin konuşulduğu Kontra programında yorumcu olarak izleyiciyle buluşuyor.

15 Eylül Salı gününden itibaren merak eden, sorgulayan, herkesten önce soran ve gerçeklerin peşinde koşan Az Önce Konuştum programıyla Haber Global ekranlarında.

 

Kitapları:

 

İthal Edilmiş Korkular Ülkesi (Köşe yazıları, 2013),

Portakal Ağacı(Öykü, 2016), 40 (Öykü, 2019).

 

HAKKINDA: Haber Global Ekran Yüzleri (haberglobal.com.tr, 11.02.2021), ), Candaş Tolga Işık kimdir? - Candaş Tolga Işık kitapları (1000kitap.com, kidega.com, 11.02.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör