Hülya Hökenek

Televizyon haber sunucusu, Gazeteci

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Radyo-Sinema ve Televizyon Bölümü

Gazeteci, tv haber spikeri ve programcısı. 1988 tarihinde Şırnak Cizre'de dünyaya geldi. Abisi Faruk Hökenek kalp cerrahı, ablası Aysun Hökenek eczacıdır. İlk, orta, lise eğitimini memleketinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Radyo-Sinema ve Televizyon Bölümü ve Akademi İstanbul Radyo Televizyon Sinema Bölümü mezunudur.

Kariyerine ilk olarak okul yıllarında tanıştığı Fatih Altaylı aracılığı ile Kanal D'de başladı. Fatih Altaylı'nın yanında Kanal D'de çalışma hayatına başladı. Teke Tek programında muhabirlik yaptı. Güneydoğuya giderek özel röportajlar yaptı.

1997 yılında Fatih Altaylı ile beraber Beyrut'a giden Hülya Hökenek, PKK silahlı terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan ile yakalanmadan önceki son röportajı yaptılar. Daha sonra Erbil'de Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani ile de röportaj gerçekleştirdiler.

Bir süre burada görev alan Hökenek daha sonra BRT'de özel dosya haberciliği bölümünde çalıştı. Kanal kapanınca Londra'ya giderek dil eğitimi aldı ve London Institute'de Fast Track Journalism okudu.

Londra'dan döndükten sonra Kanal 7'de çalışmaya başladı, ardından 8 ay boyunca Kanal Türk Ana Haber Bülteni'ni sundu. Sonrasında ise 2011 yılında TRT Haber’e geçerek 7 yıl boyunda haber spikerliği ve programcılığı yaptı. 2018 yılında Habertürk TV'ye transfer olan sunucu, buradaki görevini hala sürdürüyor.

Hülya Hökenek, 24 Eylül 2018'de film yapımcısı Kamer İncedursun ile dünya evine girdi.

KAYNAK: Hülya Hökenek kimdir nerelidir? (yeniakit.com.tr, 1 Şubat 2021), Hülya Hökenek kimdir, nerelidir, eşi kim? (sonhaberler.com, 26 Şubat 2021), Enine Boyuna Sunucusu Hülya Hökenek Kimdir? (haberler.com, 11 Eylül 2020), Habertürk Ekran Yüzleri (haberturk.com, 02.04.2021), Hülya Hökenek kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi? (karar.com, 13 Nisan 2021).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör