Doğan Göçmen

Felsefe Profesörü, Akademisyen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Hamburg İktisat ve Siyaset Üniversitesi

Akademisyen, Felsefe Profesörü, Araştırmacı Yazar. 1964 yılında Gaziantep’te doğdu. 1980 yılında babasının yanına Münih’e gitti. Makine yapımı ve araba tamirciliği alanlarında meslek eğitimi gördü ve sanayide çalıştı. 1992 ile 1995 yılları arasında Hamburg İktisat ve Siyaset Üniversitesinde (HWP) sosyoloji, iktisat, işletme ve hukuk öğrenimi gördü. Lisans tezini Robert Owen’in eğitim felsefesi, sosyal felsefesi ve özne felsefesi üzerine yapmıştır. 1995 ile 1998 yılları arasında Hamburg Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Felsefe okudu. Almanca Dili ve Edebiyatı, Tarih, İktisat ve Eğitim Bilimi Bölümlerinden dersler aldı.

Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalında ağırlıklı olarak siyaset kuramı okudu. Özelikle devlet teorisi, siyasi düşünce tarihi, adalet teorileri ve yurttaşlık kavramı üzerine çalıştı. Felsefe Ana Bilim Dalında metafizik/ontoloji (ağırlıklı olarak Aristoteles, Hegel ve Marx) ve epistemoloji, ahlak ve siyaset felsefesi okudu.

Bu yıllar arasında Hamburg İktisat ve Siyaset Üniversitesinde (HWP’de) değişik düzeylerinde sosyoloji dersleri verdi. Edinburg Üniversitesinde 1997-1998 öğretim yılında toplum ve siyaset kuramı (social and political theory) okudu. Bu dönemde özellikle İskoç aydınlanmacılığı üzerine (özellikle Francis Hutcheson, David Hume, Adam Ferguson and Adam Smith üzerine) araştırmalar yaptı. Ayrıca adalet kuramları, toplum anlaşması ve Hans-Georg Gadamer’in aydınlanmacılık eleştirisi ve toplum ve siyaset felsefesinde güncel tartışmalar üzerine çalışmalar ortaya koydu.

Yüksek lisans tezinde John Locke ve Adam Smith’in mülkiyet ve devlet kuramı üzerine karşılaştırmalı bir tez üretti. 1998 ile 2001 yılları arasında Hamburg Üniversitesinde felsefe öğrenimine devam etti. Bu dönemde Prof. Dr. Werner Diederich ile çalıştı ve aynı zamanda siyaset felsefesi alanlarında asistan (tutor) olarak dersler verdi.

2001 yılında doktorasını yapmak üzere Edinburg Üniversitesine kaydını yaptırdı. Edinburg Üniversitesinde 2001 ile 2005 yılları arasında Adam Smith’in iki baş eseri olan Ulusların Zengiliği ve Ahlaksal Duygular Kuramı arasındaki ilişkiyi özne felsefesini merkeze alan bir doktora çalışmasında inceledi. Yapmış olduğu bu tez çalışması, Temmuz 2007’de aynı zamanda İngiltere’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlandı. Edinburg Üniversitesinde hayat boyu öğrenim bölümünde demokrasi kuramları üzerine verilmek amacıyla ders modülleri geliştirdi.

2008 yılında Türkiye’ye döndü ve 2010 yılında doçentlik unvanına layık görüldü. Hamburg İktisat ve Siyaset Üniversitesinde ve Hamburg Üniversitesinde 1995 ile 2000 yılları arasında değişik düzeylerde sosyoloji dersleri verdi. Hamburg Üniversitesi Felsefe Bölümünde dersler verdi. Adıyaman Üniversitesinde 2010 ile 2011 yıllarında mantık, felsefeye giriş, sanat ve estetik, felsefe tarihi, tarih felsefesi ve ahlak sosyolojisi dersleri verdi.

Prof. Dr. Doğan Göçmen, 2012’den beri 9 Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde felsefe tarihi, bilgi felsefesi, bilim felsefesi, siyaset felsefesi ve ahlak felsefesi dersleri vermektedir.

Adam Smith üzerine İngilizce bir kitabının yanında telif ve editörlüğünü yaptığı Türk kitapları bulunmaktadır. Sosyal bilimler alanında Rusça, İngilizce ve Almanca da dâhil olmak üzere farklı dillerde birçok yazısı bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak pratik felsefe çalışmaktadır. Ahlak ve siyaset felsefesi alanlarında uzmanlaşmıştır. Hukuk, sanat felsefesi, epistemoloji ve ontoloji alanlarında da çalışmaları bulunmaktadır.

 

Türkçe Kitapları:

 

Modern Felsefe: Adam Smith, Hegel ve Marx (2015)

200. Doğum Yılında Marx (Editör, 2018)

 

KAYNAKÇA: Prof. Dr. Doğan Göçmen: Gestapo askerlerinin kapınızı çalma tehlikesi her zamankinden daha fazla (gazeteduvar.com.tr, 11 Nisan 2020), Prof. Dr. Doğan Göçmen - Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Felsefe Anabilim Dalı (debis.deu.edu.tr, 18.08.2020), Doğan Göçmen: Wittgenstein'da Dünya, Mantık, Dil ve Ahlak (YouTube - 11 Haziran 2020), 18.08.2020), Doğan Göçmen | Dokuz Eylül University (academia.edu, 18.08.2020), Prof. Dr. Doğan GÖÇMEN - Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi (nirvanasosyal.com, 18.08.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör