Cüneyt Cebenoyan

Sinema Eleştirmeni, Gazeteci

Doğum
16 Eylül, 1960
Ölüm
03 Ağustos, 2019
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi
Burç

Gazeteci, sinema yazarı ve film eleştirmeni (D. 16 Eylül 1960, İstanbul – Ö. 3 Ağustos 2019, Konya). Lise öğrenimini Sankt Georgs K. Avusturya gördükten sonra Boğaziçi Üniversitesinde Ekonomi okudu. Bir dönem oyunculuk yaptı. ‘Dar Elbise’, ‘Gözümün Nuru’ ve ‘Hayatboyu’ filmlerinde oynayan usta isim, uzun süredir Birgün gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu. Bu gazete sinema yazıları ve film eleştirileri yazdı. Aynı zamanda SİYAD üyesi bir yazardı.

Geçmişte siyasete de atılmayı deneyen ve Sırrı Süreyya Önder ile aynı bölgeden, ÖDP’den milletvekili adayı olan bir isimdi.

Cüneyt Cebenoyan’ın 2017 yılında verdiği röportaj günlerce tartışılmıştı. Cüneyt Cebenoyan, “PKK’nın öldürdüğü devrimci öğretmenler karşısında solun suskunluğu malumdur. Türk solu kendini PKK’dan ayrıştırmadığı müddetçe bence kitleselleşme şansı yok. Elbette Türk solu içinde böyle olmayanlar da var ama PKK ve sol aynı şeylermiş gibi bir izlenim verenler var” demişti.

Cüneyt Cebenoyan, 3 Ağustos 2019 günü Konya’nın Seydişehir ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Cüneyt Cebenoyan olay yerinde yaşamını yitirirken, eşi Ayşegül Cebenoyan yaralandı.

 

Kardeşini Terör Saldırısında Ailesini Depremde Kaybetmişti

 

Cüneyt Cebenoyan’ın kardeşi arkeolog ve rehber Yasemin Cebenoyan, PKK terör örgütünün 1994 yılında Taksim’deki The Marmara Oteli’ne düzenlediği saldırıda hayatını kaybetmişti. Cebeneyon, 1999 depreminde iki yaşındaki oğlu ile anne ve babasını kaybetmişti.

Cüneyt Cebenoyan, birkaç yaşama sığabilecek felaketleri art arda yaşamış, ancak bu olağanüstü acıları büyük bir olgunlukla taşıyarak dimdik ayakta durmayı başarmıştı.

30 Aralık 1994’te The Marmara Oteli’ndeki Opera Pastanesi’ne bir PKK militanının yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu, Cüneyt'in ablası Yasemin Cebenoyan ölmüştü. Anımsanacağı üzere, aynı patlamada değerli yazarımız Onat Kutlar da yaşamını yitirmişti.

Bu büyük acı henüz küllenmeden, 17 Ağustos 1999 Yalova depremi, Cüneyt Cebenoyan’ın annesi, babası ve küçücük oğlu Ali’yi de yaşamdan koparmıştı.

 

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

 

Godot'yu Beklemezken / Lucky - 2017

 

Rol Aldığı Diziler:

 

Çıplak Gerçek (Emir, TV Dizisi 2012)

 

Rol Aldığı Sinema Filmleri:

 

Hayatboyu (Ali, 2013)

Dar Elbise

Gözümün Nuru

 

KAYNAKÇA: BirGün Gazetesi yazarı Cüneyt Cebenoyan feci kazada hayatını kaybetti! (bolgegundem.com, 03.08.2019), Cüneyt Cebenoyan (tiyatrolar.com.tr, 03.08.2019), Cüneyt Cebenoyan (sinematurk.com, 03.08.2019), Cüneyt Cebenoyan (beyazperde.com, 03.08.2019), Cüneyt Cebenoyan kimdir? Trajedilerle örülü bir hayat (medyanotu.com, 3 Ağustos 2019). Cüneyt Cebenoyan kimdir? (sinirsizbilim.com, 3 Ağustos 2019).

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör