Musa Kayra

Kıbrıslı Sanatçı, Karikatürist

Eğitim
İstanbul Devlet Güzel Sanallar Akademisi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü

Kıbrıslı karikatürist. 1949 yılında, Limasol’un Çamlıca (Plataniskia) köyünde doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanallar Akademisi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü mezunu. Çeşitli kuruluşlarda grafiker ya da karikatürist olarak çalıştı.

Musa Kayra, karikatür çizmeye 1979 yılında başladı. Kıbrıs'ta yayınlanan birçok gazete ve dergilerde karikatürleri yer almıştır. Kıbrıs, İngiltere, Almanya ve Hırvatistan’da kişisel karikatür sergileri açan Musa Kayra’nın eserleri ulusal ve uluslararası karikatür festivallerinde sergilendi, hazırlanan albümlerde yer aldı.

1983 yılında “Cızzzgıcıklar”, 2005 yılında ise “Karikayra” isimli kişisel karikatür albümlerini yayımladı. Ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında birçok ödül kazandı, seçici kurul üyeliğinde bulundu, birçok kez yılın karikatürcüsü seçildi. Kıbrıs Türk karikatür Sanatı’ndaki “Evrenselleşme Dönemi”nin (1980 – 1990) öncüsü olan Musa Kayra, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Kurucu Üyesi’dir.

1990 – 2009 yılları arasında Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreterliği görevinde bulunan Musa Kayra, şuan Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı’dır.

Kıbrıslı Türk Karikatür Sanatçısı Musa Kayra’nın 26. kişisel karikatür sergisi, 1 Haziran 2015’te Çatalköy Belediyesi tarafından düzenlenen “5. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri”nde yer aldı.

Çatalköy sokaklarında, açık havada gerçekleştirilen kişisel karikatür sergisinde, Musa Kayra’nın çeşitli tarihlerde yayınladığı toplam 61 adet karikatürü yer aldı. Musa Kayra, etkinlik süresince, sergilenen karikatürlerin A4 boyutlu dijital baskılarının satışını da gerçekleştirdi.

KAYNAKÇA: Bener Hakkı Hakeri / Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü (2004), Musa Kayra 26. Kişisel Karikatür Sergisini açtı (adabasini.com, 1 Haziran 2015).

Örnek 1

Örnek 2

Örnek 3

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör