Kâmran Aziz

Kıbrıslı Sanatçı, Besteci, Şarkıcı, Eczacı

Ölüm
07 Mart, 2017
Eğitim
American Academy
Diğer İsimler
Kâmuran Aziz

Kıbrıslı sanatçı, şarkıcı, besteci, eczacı (D. 1922, Lefkoşa / Kıbrıs – Ö. 7 Mart 2017, Lefkoşa / Kıbrıs). Bazı kaynaklarda adı Kâmuran olarak geçer. İlkokulu Selimiye’de okudu. American Academy’den mezun olduktan sonra 3-4 yıllık Eczacılık ve Hayat Uzmanlığı Kursuna katılarak eczacılığa başladı.

‘Kamuran Aziz ve Arkadaşları’ adıyla kurduğu müzik topluluğuyla yıllarca hizmet verdi. Tango ve valslarıyla bilinen sanatçı beste çalışmalarını sürdürdü.

Türkiye Cumhuriyetinin 50. Yılı’nda; Kırnı’ya Gittim Pınar Başında ve Boğaz Zeybeği’yle 1985-1986’da Lefkoşa Türk Belediyesinin Müzik ve Kültür Yarışmasında okuduğu Ne Güzel Bir Dünya olur şarkısıyla birincilikleri bulunmaktadır. Has-Der tarafından 1997’de Halkbilim Hizmet Ödülü verilen 6 kişiden birisiydi.

Kâmran Aziz, 7 Mart 2017 günü Lefkoşa’da hayatını kaybetti. Cenazesi ertesi gün İsmail Safa Camisinde kılınan öğlen namazını müteakip Lefkoşa Mezarlığında toprağa verildi.

Kıbrısım, Kıbrıs Zeybeği, Al Yemeni Mor Yemeni, Gelin, Seni Orakta Gördüm, Aynalı besteleri arasındadır. 1993’te yayımladığı albümde seçme eserleri yer aldı.

KAYNAKÇA: Bener Hakkı Hakeri / “Kâmuran Aziz” (Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü, 2004), Acı Kaybımız (kibrisgazetesi.com, 08.03.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör