Latife Birgen

Kıbrıslı Sanatçı, STK Yöneticisi, Ressam

Doğum
24 Aralık, 1932
Eğitim
Londra Üniversitesi’nden B Sc. (Gen), Exeter Üniversitesi’nden B.Sc (Hons), Birmingham Üniversitesi
Burç

Ressam, STK yöneticisi, Kıbrıs Türk kadın hareketinin mimarlarından ve öncülerinden. 24 Aralık 1932 yılında Lefkoşa’nın Dali köyünde (Kıbrıs) dünyaya geldi. 8 kardeşin 7. si. Paşa torunu. Kökleri, 1822’de Kıbrıs’taki isyanı bastırmaya gelen Hasan Paşa’ya kadar uzanıyor. Anne Hüsniye Hanım’ın dedesi, Hasan Paşa’nın torunu.

İngiltere’de Londra Üniversitesi’nden B Sc. (Gen), Exeter Üniversitesi’nden B.Sc (Hons), Birmingham Üniversitesinden M Sc. diplomalarını aldı. 1967-1972 yıllarında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de doktora yaptı. 1985’te resim çalışmalarına başladı. Özel resim dersleri aldı ve İngiltere’de resimle ilgili yaz kurslarına katıldı. 1993’te VIII. Devlet Resim Heykel Sergisinde 3 tablosuyla görüldü. Yayımlanmış risaleleri vardır.

Küçük Latife 3 yaşına geldiğinde babası emekli olur ve Lefkoşa’ya taşınırlar. Selimiye İlkokulundan sonra Viktorya Kız Okuluna yazılır. Viktorya Kız Okulundan sonra Latife Hanım, İngiltere’de üniversite okuma hayalini gerçekleştirir ve sınavları kazanır. Ancak okuluna 1955 yılında gidebilecektir. Bu arada Karma Kız Öğretmen Koleji’ne girerek öğretmen olur. 1953’de mezun olduğu okula öğretmen olarak atanır.

2 yıllık öğretmenliğin ardından Latife Birgen’e İngiltere yolu görünür. Fizik ve matematik eğitimi almak için İngiltere’ye gider. 5 yıllık İngiltere eğitiminin ardından Kıbrıs’a, yıllar önce bıraktığı öğretmenlik mesleğine döner yeniden.

Adaya dönüşünden itibaren Kız Lisesi, Namık Kemal Lisesi ve İngiliz Okulu’nda matematik ve fizik dersleri verir.

1967 yılında Amerika’dan burs alarak Nükleer Tıp konusunda doktora yapmak için 5 yıllığına California’ya gider. Zor ve değişik bir alanda yaptığı bu çalışma sırasında Kıbrıs’a dönüp dönmemeyi çok düşünür Latife Birgen.

Annesi ölmeden önce kızını görmek istemektedir. Latife Hanım, kesin karar alarak tekrar Kıbrıs’a döner.

1972’de bu sefer Maarif Dairesi’nde müfettiş olarak görevlendirilir. 3 yıl sürdürdüğü bu görevin ardından Kıbrıs Türk Federe Devletinin kuruluşu ile Dışişleri ve Savunma Bakanlığı’na atanan 5 müdürden tek kadın Latife Hanım olur.

Meslek yaşamı boyunca kadınların yeterince başarılı ve etkili olmadığını üzülerek izleyen Latife Birgen, 1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni temsilen katıldığı Dünya Kadın Yılı etkinlikleri sonucunda ülkemizde de kadınların daha etkin olması gerektiğine karar verir. Arkadaşları ile birlikte 25 Ağustos 1976’da Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi’ni tescil ettirir. Konsey, yeni devlette kurulan 3. sivil toplum örgütüdür.

1983 yılına kadar devlet başkanlığındaki görevini sürdüren Latife Hanım, bu yıldan sonra kadın ve toplum çalışmalarına daha fazla zaman ayırabilmek için görevinden ayrılır. Konsey bünyesinde gerçekleştirilen temaslar sonucunda, 1975’de Mexico City’de, 1980 yılında Kopenhag’da, 1985 yılında da Nairobi’de yapılan Birleşmiş Milletler kadın toplantılarında Kıbrıs Türk kadınını temsil ederek Kıbrıs Türkünün davasını duyurdu.

1985 yılında resim yapmaya başlar. Evinin duvarlarını süsleyen güzel sanat eserleri yeteneğini açıkça ortaya koyuyor. Resimle birlikte şiir ve müziğe de hayatında daha çok yer veren Latife Hanım’ın sanatçı yönü ağır basmış 80’li ve 90’lı yıllarda.

KAYNAKÇA: Bener Hakkı Hakeri / Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü (2004), Latife Birgen (erguclu.eu, 28.10.2018).   

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör