Özge Ulusoy

Televizyon Programı Sunucusu, Manken, Oyuncu

Doğum
28 Ekim, 1982
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Klasik Bale Bölümü
Burç

Manken, TV Programı Sunucusu, Sinema ve Dizi Oyuncusu. 28 Ekim 1982’de Ankara’da doğdu. İlkokuldan sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Klasik Bale Bölümü sınavlarını kazanarak ortaokul-lise hayatına orada devam etti. Üniversitenin ilk iki yılını da aynı okulda okuyarak üçüncü sınıfta yatay geçişle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na geçti. Orada da bir yıl eğitim aldıktan sonra son senesinde sınıf atlayarak Klasik Bale Bölümü’nden mezun oldu.

İzmirli bir ailenin en küçük çocuğu olan Özge Ulusoy’un ablası, Bahçeşehir Üniversitesi’nde ve Marmara Üniversitesi’nde doçent öğretim üyesidir, annesi Ankara’da belediye başkanlığı yapmıştır, babası ise emekli askerî hâkimdir.

Miss Turkey 2003 ikincisi olduğu ve profesyonel mankenliğe adım attığı yıl eğitim hayatına da yeniden atıldı ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Yonetimi Bölümü’nü kazanıp eğitimine ikinci bir üniversite okuyarak devam etmeye başladı. Bu okuldan 2007 yılında mezun oldu.

2001 yılında dünyanın en prestijli model ajanslarından Amerikan Elite Modellik Ajansı’nın düzenlediği bir güzellik organizasyonu olan Elite Model Look’a katıldı ve üçüncülük unvanını kazandı. Bu derecenin ardından Gaye Sökmen Ajans’a kayıt oldu. Aynı zamanda 2003 senesinin Miss Turkey 2003 (Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması) yarışmasında ikinci seçilen ve bunun ardından Panama’da dünyanın en prestijli güzellik yarışması olan Kâinat Güzellik Yarışması’nda (Miss Universe) Türkiye’yi temsil eden model, Uğurkan Erez ile tanıştı ve profesyonel modellik hayatına Cengiz Abazoğlu defilesi ile adım attı.

2007’de FOX TV’de yayınlanan Senin Uğruna dizisinde Rafet El Roman ile başrolde oynadı. Aynı yıl Uğurkan Erez Ajans’a geçti ve hâlen o ajansa bağlı olarak çalışmaktadır. Bu sırada modellik kariyerine önemli modacıların ve firmaların defileleriyle devam etti. Bunlar arasında ilk göze çarpan modacılardan Yıldırım Mayruk, Cemil İpekçi, Vural Gökçaylı, Erol Albayrak, Hakan Yıldırım, Cengiz Abazoğlu, Arzu Kaprol, Özlem Süer, Özgür Masur, Etcetura ve Gamze Saraçoğlu; firmalardan ise Beymen, Vakko, İpekyol, Roman, Mavi Jeans, Mudo, Harvey Nichols ve Mango bulunmaktadır.

Önce 2006 yılında ilk sezonda daha sonra 2008 yılında üçüncü sezonda, yönetmenliğini Orhan Oğuz’un yaptığı, Kanal D’de yayınlanan polisiye dizisi Arka Sokaklar’da rol almaya başladı ve bir sezon boyunca “Yeliz Öğretmen” karakterini canlandıran Özge Ulusoy, 2010 yılında Ferruh Taşdemir ile bir gün süren olaylı evliliği ile adından söz ettirdi.

Yine 2010 yılında Star TV’nin Ateşe Yürümek adlı dizisinde Yavuz Bingöl, Ahu Türkpençe ve Şerif Sezer’le birlikte rol aldı. 2011 yılında, kendisinin ilk sinema filmi olan Kutsal Damacana: Dracoola’da başrolde oynadı. Ona yine başrolde Ersin Korkut ve Şahin Irmak eşlik etti. Aynı zamanda rock grubu Badem’in Sen Ağlama, Kalpsiz, Geceyedir Küsmelerim ve Yorgunum kliplerinde rol aldı. İlker İnanoğlu ile yıllarca beraberliği uzun süre konuşulan manken Özge Ulusoy, ünlü Amerikan formatı Survivor’ın Türk versiyonu olan, Show TV’de yayınlanan ve prodüksiyonu Acun Medya tarafından yapılan Survivor Ünlüler-Gönüllüler adlı reality television game show programında Ünlüler Grubu’nda 2 Nisan 2011 tarihinden 6 Haziran 2011 tarihine kadar Dominik Cumhuriyeti’nde yarışmış ve yarışmaya beşinci olarak veda etmiştir. Yarışmadan döndükten bir süre sonra popüler tv programı Bugün Ne Giysem? de yarışmacıların hazırlanıp jüri önüne gönderildiği Uğurlu Oda’yı yönetti. Daha sonra ise Uğurlu Oda’yı bırakıp jüri koltuğuna geçmiştir.

Ödülleri:

 

En iyi kadın oyuncu (Kadın İşi: Banka Soygunu) / 9. Uluslararası Dadaş Film Festivali 2014

 

Rol Aldığı Diziler:

 

BKM Güldür Güldür (Konuk Sanatçı, 2013)

Türkün Uzayla İmtihanı (Alev, 2012)

Ateşe Yürümek (Rüya, 2010)

Senin Uğruna (Burçak, 2007)

Arka Sokaklar (Yeliz, 2006-2008)

 

Rol Aldığı Filmler:

 

Geniş Aile 2: Her Türlü (Şebnem, 2016)

Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda (Gözde, 2013)

Kadın İşi: Banka Soygunu (Nihal, 2013)

Kutsal Damacana Dracoola (Demet, 2010)

Ev (Konuk Oyuncu, 2009)

Dilek Ağacı (Şeytan, TV Filmi 2008)

 

KAYNAKÇA: Özge Ulusoy kimdir? (sozcu.com.tr, 28.01.2019), Özge Ulusoy kimdir? (hürriyet.com.tr, 28.01.2019), Özge Ulusoy kimdir? (milliyet.com.tr, 28.01.2019), Özge Ulusoy kimdir? (haberler.com, 28.01.2019), Özge Ulusoy (diziler.com, 28.01.2019), Özge Ulusoy (sinematurk.com, 28.01.2019), Özge Ulusoy (beyazperde.com, 28.01.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör