Cihangir İslam

Milletvekili, Tıp Profesörü, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümü ve SUSEM İslami İlimler Programı
Diğer İsimler
Tam adı Nazır Cihangir İslam

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Profesör, siyasetçi, milletvekili.  Tam adı Nazır Cihangir İslam. Eski milletvekili Nadir Latif İslam ile Seval İslam’ın iki oğlundan biri, Bahadır İslam'ın kardeşidir.

1959, Adapazarı Sakarya doğumlu. İlkokulu Adapazarı Atatürk İlkokulunda, ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde bitirdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümü ve SUSEM İslami İlimler Programı mezunudur.

ABD Minnesota Üniversitesi, Kanada - Montreal McGill Üniversitesi ve ABD Minnesota Twin Cities Spine Center'da Omurga Cerrahisi ve Klinik Araştırma eğitimi aldı ve fellowship programlarını tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Felsefe yüksek lisans öğrencisidir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesinde Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeliği, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefliği yaptı.

Cihangir İslam, Mazlumder, Saadet Partisi, HAS PARTİ, Adalet Zemini ve Hak ve Adalet Platformu kurucularındandır. Artı TV 45 + 45 Programı eş moderatörlüğü, Duvar gazetesi köşe yazarlığı yaptı. 100'ün üzerinde bilimsel çalışması yanında sosyal alanda yayımlanmış çok sayıda makalesi vardır.

27. Dönem  İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın Meclis'te yaptığı bir konuşma nedeniyle 2 Kasım 2018 2 Kasım 2018 2 Kasım 2018 günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re’sen soruşturma başlatıldı.

KAYNAKÇA: Nazır Cihangir İslam (tbmm.gov.tr, 2 Kasım 2018), Cihangir İslam'a soruşturma (artigercek.com, 2 Kasım 2018), Cihangir İslam kimdir? (artigercek.com, 2 Kasım 2018).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör