Mahmut Övür

Televizyon Programı Sunucusu, Köşe Yazarı, Gazeteci

Doğum
13 Mayıs, 1956
Eğitim
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi
Burç

Gazeteci, köşe yazarı, tv programı sunucusu. 13 Mayıs 1956’da Kars'ta Ani Harabeleri'nin yakınındaki Cela köyünde gözlerini dünyaya açtı. Kars'ta başladığı ilk ve orta öğrenimini Erzurum’da, yüksek öğrenimini 1982 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı.

Gazeteciliğe 1982’de Türk Haberler Ajansında başladı. Asker oldu 1984'te... NOKTA'da başladı asker dönüşü. Polis, adliye muhabirliği yaptı. Yeraltı dünyasının devlet içinde nasıl örgütlendiğini araştırdı.

Mahmut Övür, 1987 yılında İran-Irak savaşı sürerken Mesut Barzani ve Celal Talabani ile görüşmek için gittiği İran’ın Urumiye kentinde gözaltına alındı ve tam 11 gün gözaltında kaldı. 1989 yılında Türkiye'nin en prestijli ödülü olan "Bülent Dikmener Haber Ödülü"nü, öğrenci yurdunda yaşanan skandalı haber yaptığı için aldı.

1991 Türkiye'sinde televizyonlar kurulmaya başladı. Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star'da yapılan birçok haberin altında Mahmut Övür'ün imzasını görülüyordu KJ'lerde... Türkiye'nin ikinci özel kanalı Kanal 6'da da öyle. Zira Mahmut Övür bu kanalın kuruluşunda yer aldı.

Mahmut Övür, atv televizyonunda "Adliye Koridorları"nı, "Kayıp Aranıyor" ve "Acil Servis" programlarını hazırlayıp sundu. 1995 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "Altın Öbjektif Ödülü"ne layık görüldü

Türkiye’nin faili meçhul cinayetlere sürüklendiği 1991-1996 yılları arasını yakından izledi ve 1996 yılında patlayan Susurluk Skandalı’yla ilgili önemli haberlere imza attı. Skandalın flaş ismi Abdullah Çatlı’nın Türkiye’deki ilk video görüntülerini yayınladı. Bu dönemde bedel ödedi; 1997 yılında mafya tetikçisi Drej Ali'nin hedefi oldu ve ayağından vuruldu. Mahmut Övür'ü mesleğinden kısa süre ayıran bir olaydı bu. Bir yıl sonra atv'nin haber müdürü olarak mesleğe geri döndü.

Mahmut Övür, 1999 yılında bir yıl süreyle Kanal 6 Haber Genel Yayın Yönetmenliği yaptıktan sonra yeniden yazılı medyaya döndü. Sabah gazetesi özel haber müdürlüğünün ardından 2004 yılında halen sürmekte olan köşe yazarlığına başladı. Siyaset kulisleri, CHP ve Kürt meselesi üzerine yazılarıyla dikkat çekti. SETA Vakfı’nın “12 Eylül’den 12 Haziran’a siyasi partiler 2011” araştırmasında “CHP ne kadar değişir?” analizine imza attı. Yazarlığı döneminde Türkiye’nin sivilleşme, vesayetle mücadele ve temel sorunlarıyla yüzleşme sürecine tanıklık eden onlarca makale yazdı.

2007’de yaşanan 367 krizinden sonra çok sayıda panele, etkinliğe ve televizyon programına yorumcu olarak katıldı. Türkiye’nin yeni anayasa arayışı çalışmalarının en etkili örneği olan “Yeni Anayasa Platformu” içinde yer aldı. Son dönemde oluşturulan “Barışa Bak Platformu”nun da aktif üyesidir.

2015 genel seçimlerinde AK Parti 25. Dönem milletvekili adayı oldu, seçilemedi.

Mahmut Övür, halen a Haber’de “Birlikte Bakalım” ve 360 tv’de “Çözüm Masası” programını yapıyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

KAYNAK: Mahmut Övür – Hakkımda (mahmutovur.com, 13.06.2018), Mahmut Övür (gazeteoku.com, 13.06.2018), Mahmut Övür Kimdir? (haberler.com, 15.02.2022), Mahmut Övür Kimdir? (sabah.com.tr, 15.02.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör