Cevat Önder

Milletvekili, Devlet Adamı, Hukukçu, Siyasetçi, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Ölüm
17 Aralık, 1984
-
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hu­kuk Fakültesi
Diğer İsimler
Cevat Turan Önder

Hukukçu, siyaset ve devlet adamı, Erzurum ve Ankara milletvekillerinden, yazar (D. 1929, Oltu / Erzurum – Ö. 17 Aralık 1984). TBBM kayıtlarında adı Cevat Turan Önder olarak da geçer. Oltu Milli İslam Şurası Reislerinden Şakirzade Ahmet Bey'in torunu, Nazım Bey'in oğludur. Cevat Önder'in büyükbabası Ahmet Bey ve Nazım Bey, her ikisi de ayrı ayrı, Ruslara ve Ermenilere karşı savaştıkları için Gazi Mustafa Kemal imzalı beratla taltif edilmişlerdir.

 Cevat Önder, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesindeki öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre Erzurum / Oltu'da serbest ticaretle uğraştıktan sonra, Ankara Üniversitesi Hu­kuk Fakültesini bitirdi. Siyasî hayata Demokrat Parti (DP)'de başlayan Önder, 1961'de Adalet Partisi (AP) listesinden Erzurum Milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi. 1969'da AP'den ayrılarak 1970'te Demokratik Parti’nin kurucuları arasında yer aldı ve bu partinin genel başkan yardımcılığını üstlendi. 1973'te bu partiden Ankara Milletvekili se­çildi. Merkez Bankası Müdürler Kurulu Üyeliği, Devlet Yatırım Bankası ve Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulunan Cevat Önder, 17 Aralık 1984’te öldü. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

İkinci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın Genel Yapısı, Milli Si­yaset Anlayışımız, Anayasa Islahatı ve Demokratik Parti.

KAYNAK: Türkiye Ansiklopedisi 2 (1974), Cevat Önder (tbmm.gov.tr, 10.8.2015), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör