Şevval Sam

Ses Sanatçısı, Oyuncu, Müzisyen

Doğum
11 Kasım, 1973
Eğitim
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Burç

Müzisyen, ses sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu, masal yazarı. Tam adı Türkdeniz Şevval Sam. 11 Kasım 1973 tarihinde İstanbul’da doğdu. Oyuncu ve ses sanatçısı Şevval Sam, annesi Leman Sam’ın izinde giderek sanatla iç içe bir küçüklük dönemi yaşadı.

İlk ve ortaokulu Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu'nda okuyan Sam, liseyi İstanbul Zincirlikuyu İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi restorasyon bölümünde okudu. Yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde tamamladı. 1993-1999 yılları arasında Beşiktaş'ın Sarı Fırtına lakaplı efsane eski futbolcusu Metin Tekin ile evli kaldı ve bu evliliğinden Tarık Emir adlı oğlu oldu.

Yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra sanat yaşamına yönelen Şevval Sam, özellikle 1993 – 1998 senelerinde televizyon ekranlarına yansıyan “Süper Baba” adlı dizideki rolüyle büyük beğeni topladı.

“Süper Baba” dizisinin ardından dizi yaşamını sürdüren ve aynı zamanda sinema filmlerinde de rol almaya başlayan Şevval Sam, küçüklüğünden beri içinde olduğu müzikten çok uzak kalamadı.

Ve Şevval Sam 2006 senesinde yayınladığı “Sek” adlı stüdyo albümüyle müzik kariyerine adım attı.

Kalan Müzik etiketiyle çıkan albümde üçü enstrümantal olmak üzere 20 Türk Sanat Müziği çalışmasını baştan yorumlayan Şevval Sam, özellikle duru ses rengiyle müzik severlerin büyük ilgisi ile karşılaştı.

Şevval Sam ilk albümünün ardından hızla sonraki albümü için çalışmaya başladı.

Sam, 2007 senesinde “İstanbul’s Secrets” adlı 2. albümünü piyasaya sürdü.

Albümde modern etnik ritimli müziklere sesiyle eşlik eden Şevval Sam, dinleyicilerinden yine tam not aldı.

Kansere yenik düşen Karadenizli sanatçı “Kazım Koyuncu’nun” sevilen parçası “Ben Seni Sevduğumi” türküsünü hip hop tarzı düzenlemesi albümün hit parçası oldu.

Hip Hop’ın yanı sıra rap tarzını da şarkılarında kullanan Sam, ilk başta bu tarz şarkılara karşı direndiğini, ancak ortaya çok hoş bir albüm çıktığını belirtmiştir.

Sanatçı ertesi sene ise “Karadeniz” adlı 3. stüdyo albümünü sevenlerine ulaştırdı. Şevval Sam albümünde 16 Karadeniz türküsünü baştan yorumladı.

Daha evvel, Kazım Koyuncu ile dizi müziklerinde seslendirdiği Karadeniz türküleri oldukça sevilen Şevval Sam’ın uzun bir süre beklenen “Karadeniz” albümü, en sevilen Karadeniz türkülerinden oluştu.

Şevval Sam müzik hayatının yanı sıra oyunculuktan da hiçbir zaman kopmadı. Birçok dizide rol alan Şevval Sam, ayrıca reklam filmlerinde de izleyicilerinin karşısına çıktı.

Proje albümlerinin en başarılı isimlerinden Şevval Sam, 2010 senesinde 70’lerin arabesk şarkılarını kendine has tarzıyla, yorumladığı “Has Arabesk” albümünü çıkardı. İki yılı aşkın bir süre üzerinde çalışılan proje, arabesk müzik aracılığıyla Türkiye’nin 30’lardan 90’lara kadar uzanan sosyo-politik tarihine de ışık tutan b,r akademik araştırmaya dayandırıldı.

Arabesk müziğinin karakterine uygun olarak hiçbir elektronik enstrümanın kullanılmadığı albümde, Orhan Gencebay’dan, Ferdi Tayfur’a, Gülden Karaböcek’ten, Esengül ve Müslüm Gürses’e kadar dönemim ikon haline gelmiş arabesk sanatçılarının, arabesk tarihinde iz bırakmış, şarkılarına yer verildi. Şevval Sam, “Has Arabesk” albümündeki “Sarhoş” şarkısına animasyon klip hazırlayarak dinleyicilerinden büyük beğeni topladı.

Şevval Sam “Has Arabesk” albümüyle 10 Yıllık hayalini gerçekleştirmiş oldu.

Karadeniz ezgilerinden arabeske, buğulu sesiyle okuduğu her parçayı kendine yakıştıran Şevval Sam, bir kez daha Klasik Türk sanat müziği eserlerinin yer aldığı “Sek” albümü gibi “Birinci dereceden kalbime dokunan tarz “ diye tanımladığı “II Tek” albümü ile 2012 yılında dinleycilerinin karşısına çıktı.

2013 yılının Ağustos ayında ise İki yıllık bir ön hazırlığın ürünü olan “Tango” albümünde, Şevval Sam, Türkiye ve dünyadan harmanlanan modern ve klasik Tango’ların yanı sıra yeni bestelere de sıcak sesiyle hayat verir. Astor Piazzola’nın “Libertango” ve Carlos Gardel’in “Por Una Cabeza” gibi klasikleşen eserlerini Türkçe sözlerle yeniden yorumladı. “Tango” albümünde ki keman sololar ise ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın imzasını taşımaktadır.

2012 ve 2014’te gerçekleştirdiği ve “Toprak Kokusu” adını verdiği konserlerinden yola çıkarak hazırladığı, konserler ile aynı adı taşıyan “Toprak Kokusu”‘ albümünü ise 2015 yılının Haziran ayında dinleyicilerinin beğenisine sundu. Bu memleketin her rengini barındıran ve 18 eserden oluşan albümde Rumeli’den, Karadeniz’e, Orta Anadolu’dan, Ege’ye, Kafkaslara uzanan bir coğrafyanın ezgilerini seslendirdi.

2016’da Şevval Sam okul öncesi çocuklar için şahane bir albüm hazırladı. “Nanninom” ismiyle dinleyici ile buluşan albümde Şevval Sam, bu kez sadece sesini değil, kalemini de konuşturdu ve çocuklara birbirinden güzel masallar yazdı. 10 şarkı ve 2 öyküden oluşan “Nanninom” albümünün grafik tasarımları ve resimlemeleri de Şevval Sam’a ait.

2017’de başrol oyuncusu olduğu “Bodrum Masalı” dizisinden esinlenerek, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşk Olsun” adlı teklisi ile sevenleriyle buluştu.

Sade yaşamıyla dikkat çeken Şevval Sam, işi dışında kamera karşısında yer almaktan hoşlanmamaktadır.

 

Albümleri:

 

Şevval Sam – Aşk Olsun

Şevval Sam – Nanninom

Şevval Sam – Toprak Kokusu

Şevval Sam – Tango

Şevval Sam – II Tek

Şevval Sam – Has Arabesk

Şevval Sam – Karadeniz

Şevval Sam – Istanbul’s Secrest’s

 

Yapımcısı Olduğu Film:

 

Ziyaret (Kısa Film, 2004)

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Bodrum Masalı (Yıldız, TV Dizisi, 2016)

Kara Kutu (Adalet, TV Dizisi, 2015)

Black Horse Memories (Sinema Filmi, 2015)

Acayip Hikayeler (TV Dizisi, 2012)

Yalan Dünya 1. Sezon (TV Dizisi, 1. Sezon 2011)

Muhteşem Yüzyıl (TV Dizisi, 3. Sezon, Konuk Oyuncu, 2012)

İmge (Kısa Film, 2010)

Kafe (Kadın, Kısa Film, 2010)

Yüreğine Sor (Finaldeki Masalcı, Sinema Filmi, 2009)

Siyah Beyaz (Ayten, Sinema Filmi, 2009)

Derman (Dr. Derman Özersoy, TV Dizisi, 2008)

Yaşamın Kıyısında (Sinema Filmi, 2007)

Sen Olmak (Kısa Film, 2007)

Prenses Lissi ve Karadamı Yeti (Türkçe Seslendirme, Sinema Filmi, 2007)

Yaşanmış Şehir Hikayeleri (Ece Yıldız, TV Dizisi, 2006)

Çocuğun Var Derdin Var (Zeynep, TV Dizisi, 2004)

Ziyaret (Kısa Film, 2004)

Müjgan Bey (Müjgan/Müjdat, TV Dizisi, 2004)

Kurşun Yarası (Konuk Oyuncu, TV Dizisi, 2003)

Yıldızların Altında (Türkan, TV Dizisi, 2002)

Karaoğlan (TV Dizisi, 2002)

Gülbeyaz (Gülbeyaz Dursunoğlu, TV Dizisi, 2002)

Martılar ve İstanbul (Dr. Pınar, TV Filmi, 2000)

Aşkın Dağlarda Gezer (Kajal, TV Dizisi, 1999)

Feride (Feride, TV Dizisi, 1996)

Süper Baba (Deniz, TV Dizisi, 1993)

 

Müzik ve Müzik Ekibi:

 

İki Tutam Saç: Dersim'in Kayıp Kızları (Sinema Filmi, 2010)

Ters Köşe (Vokal, TV Dizisi, 2005)

 

KAYNAKÇA: Hayatımda Lüks, Evimde TV Yok… (Sabah gazetesi, 23.01.2016), Şevval Sam – Biyografi (sevvalsam.com.tr, erişim 11.05.2017), Şevval Sam (diziler.com, 11.05.2017), Şevval Sam (sinematurk.com, 11.05.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör