Recep Kaymak

Ses Sanatçısı

Doğum
Eğitim
Erkek Sanat Enstitüsü

Ses sanatçısı. 1942 yılında Diyarbakır’da doğdu. Gazi İlkokulu (1954) ve Erkek Sanat Enstitüsünü (1960) bitirinceye kadar Diyarbakır Halk Müziği Derneği’nde müzik eğitimi aldı. İlk gençlik yıllarında arkadaşları boş zamanlarını kahvehanelerde, langırt salonlarında geçirirken, o musiki meşklerine katılırdı. Celal Güzelses’in oğlu Ahmet Güzelses’le sınıf arkadaşıydı. İlk türküsünü rahmetli Güzelses’in karşısında okumuştu.

Okul bitince üç yıl kadar Devlet Su İşlerinde çalışmaya başladı. İstanbul Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesine kaydını yaptırdı. Ancak, bazı ailevi nedenler yüzünden öğrenimini yarıda bırakıp Diyarbakır’a dönmek zorunda kaldı. Vatani görevini Ankara Mamak Muhabere Okulunda yaptı. İki yıllık askerlik süresince sırasıyla, Muhabere Okulu Radyosu, Polis Radyosu ve Meteoroloji Radyosunda sayısız programlara katıldı.

Askerlik görevinden sonra, 1966 yılında TRT Ankara Radyosunda açılan sınavı kazanarak stajyer sanatçı olarak çalışmaya başladı. TRT Radyo ve Televizyonunda programlara devam etmenin yanında 45’lik plaklar ve LP’ler yaptı. TRT’den ayrılarak, İstanbul’da, Büyük Maksim Gazinosunda Zeki Müren’le yıllarca aynı sahneyi paylaştı. Maksim Gazinosu dışında da Türkiye’nin birçok elit gazinolarında sahne aldı. İzmir fuarlarında ve Avrupanın birçok ülkelerinde turneye çıktı. Türk sinemasında (Aldırma Gönül, Esmerim, Kara Bahtım vd.) birçok filmde başrolde oynadım Kültür ve Turizm Bakanlığında Türk Halk Müziği sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürüp, buradan emekli oldu.

HAKKINDA: Ali Menteş / Diyarbakırlılar Rehberi (İstanbul 1988, s. 160), Eyvan, sayı: 4, Nisan-Mayıs 1989, s. 28), Çaba, Sayı: 10, Temmuz-Ağustos 1989, s. 7-10), Ş. Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 426, 2. bas. 1997), Recep Acay / "Kaymak, Recep" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör