Coşkun Açıkgöz

Koro Şefi, Kanun Sanatçısı, Ses Sanatçısı

Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

 Koro şefi, ses ve kanun sanatçısı. 1969 yılında Afyon’un Başmakçı ilçesinde doğdu. İlkokulu burada tamamlayıp, ortaokulu Bandırma, liseyi Bursa’da okudu. 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümünü kazanıp Ankara’ya geldi ve müzik çalışmalarına yine aynı yıl üniversitenin Klasik Türk Müziği Topluluğunda başladı. Toplulukta korist, solist, kanun sanatçılığı ve idarî görevler üstlendi. Bu süreler içinde Sabri Diker, Tahir Aydoğdu ve Vedat Kaptan Yurdakul gibi sanatçılarla çalıştı.

1992 yılında Ankara Radyosu’nun açtığı ses yarışmasında yıl ikincisi oldu. 1994 yılı haziranında TRT’nin açmış olduğu yetişmiş ses sanatçısı sınavını kazanarak programlara katılmaya başladı. Değişik illerde ve festivallerde konserler veren sanatçının şarkı, çocuk şarkısı ve saz semaisi formlarında beste denemeleri vardır.

İlk şeflik sorumluluğu aldığı Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü Korosundan sonra bugüne dek Akşehir Belediyesi, TOKİ, TPAO, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı, TÜPRAŞ Kırıkkale ve halen AYGAZ-OPET TÜPRAŞ İzmit, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çayyolu Vakfı ve ODTÜ KTMT korolarının şefliklerini yapmaktadır.

1996 yılından beri yönettiği korolarla yüz'ün üzerinde konser gerçekleştiren sanatçı, korolarını müziğimizin geleneksel ve modern kurallarını harmanlayarak çalıştırmakta; eserleri “melodik şiir okumak” ve “teatral bir ifadeyle duyguları sese yansıtmak” tanımlamalarıyla bütünleştirerek yorumlamaktadır.

Coşkun Açıkgöz, evli ve bir çocuk babasıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör