Cem Özdemir

Milletvekili, Yazar

Doğum
21 Aralık, 1965
Eğitim
Reutlingen Sosyal Bilimler Fakültesi
Burç

Türk kökenli Alman milletvekili, yazar, Almanya Yeşiller Partisi Eş başkanı. 12 Eylül 1965 tarihinde Türkiye’den göç eden Tokat-Turhallı bir işçi ailenin oğlu olarak, 21 Aralık 1965'te Almanya’nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinin Bad Urach kentinde doğdu. Babası Çerkes kökenlidir. Annesi ise İstanbulludur.

16 yaşlarında başvurmuş olduğu Alman vatandaşlığına 18 yaşlarında geçen Cem Özdemir, liseyi bitirdikten sonra Reutlingen Sosyal Bilimler Fakültesinde sosyal pedagoji eğitimi aldı. 1981 yılının sonunda Almanya’nın Yeşiller Partisi’ne üye oldu. 1987 yılından sonra da eğitimci ve serbest gazeteci olarak çalıştı.1989-1994 yılları arasında Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin Baden-Württemberg eyalet yönetiminde çeşitli görevlerde bulundu. Cem Özdemir, göçmen ve mülteci politikası sorumlusuydu. Bu süre içerisinde özellikle Almanya´da doğan ikinci kuşak göçmenlerin yeşil politikaya ilgi duyup mobilize olmalarını sağladı.

1992 yılında göçmen hakları için kurulan Immi-Grün – Bündnis der neuen InländerInnen (Göçmen Yeşili-Yeni vatandaşlar ittifakı) grubunun kurucuları arasında oldu. Ocak 1994 te yerel parti tabanınca büyük bir çoğunluk tarafından Ludwigsburg seçim bölgesinden Milletvekili adaylığına seçildi ve 1994 yılında Federal Meclis’e seçildi. 1994 – 2002 yılları arasında Yeşiller Partisi’ni Alman Federal Meclisi’nde temsil etti. 1998’den itibaren Yeşiller Meclis Grubunun iç politika sözcüsü oldu.

2002 yılında Frankfurt’lu halkla ilişkiler danışmanı Moritz Hunzinger ile girdiği kredi ilişkisi ve milletvekilleri ve bakanlara verilen iş için bedava uçuş hakkından özel uçuşlar için yararlandığı gerekçesiyle milletvekilliğinden ayrılma kararı aldı. 22 Eylül 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilen Birlik 90/Yeşiller Partisi üyesi Cem Özdemir, milletvekilliğini kabul etmediğini Baden-Württemberg Eyaleti Seçim Komisyonu’na resmen bildirdiğini açıkladı.

2003 yılında, bir Amerikan düşünce kuruluşu olan The German Marshall Fund (GMF) adına muhtelif projelerde görev aldı. Ve ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Madison Üniversitesi’nde Türkiye’nin Avrupa’daki rolü üzerine ders verdi.

Cem Özdemir, 2004 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçildi. Parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonu üyeliği yaptı. ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Avrupa’daki gizli tutukevleri ve uçuşlarına yönelik iddiaları araştırmak üzere AP bünyesinde kurulan komisyonun başkan yardımcılığını yaptı. 2 Haziran 2008 tarihinde Yeşiller Partisi eşbaşkanlığına adaylığını açıkladı. Cem Özdemir, Claudia Roth ile birlikte Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanlığı görevine seçildi.

Cem Özdemir’in üyesi bulunduğu oluşumlar arasında AP’de Kuzey Kıbrıs’la doğrudan ilişki tesis edilmesi amacıyla kurulan İletişim Komitesi, AP ile TBMM arasında diyalog organı olan Karma Parlamento Komisyonu ve “Uluslararası Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu”nun (Anti-Racism and Diversity Intergroup) de bulunmaktadır.

2 Haziran 2016'da, 1915 olaylarını Ermeni Soykırımı olarak bulan Meclise gönderilen yasa teklifinde imzasının bulunması Türkiye'de büyük tepkilerle karşılaştı. Alman parlamentosunda 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanımlandığı oturumda konuşan Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir'in taktığı rozet tepki çekti, sosyal medyada eleştiri konusu oldu. Tasarının mimarı Yeşiller adına konuşan Özdemir'in ceketine taktığı rozetin, 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümünün logosu olarak tasarlanan "unutma beni çiçeği" rozeti olduğu görüldü.

Özdemir, oylama öncesi yaptığı konuşmada, konunun Türklere ahlak hocalığı yapmak ya da başkalarının işine karışmak olmadığını savundu. 1915-1916'da yaşananların Alman tarihinin de bir parçası olduğunu belirten Özdemir, "Geçmişte bu korkunç suça ortak olmuş olmamız, bugün inkarcıların suç ortağı olacağımız anlamına gelmemeli" dedi.

Almanya Federal Meclisinin, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen ve Türk kökenli Alman vekili Cem Özdemir'in de imzasının bulunduğu tasarıyı kabul etmesi, Türkiye ile Almanya'nın arasını iyice açtı. Bu oylamadan bir süre Alman Almanya Savunma Bakanlığı Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin Temmuz ayı içinde İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmek istemesine Türkiye izin vermedi. Planlanan İncirlik üssü ziyaretinin Ankara tarafından iptal edilmesi konusunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Konuşlu birlikteki askerler dışındaki kişilerin gelmesini uygun görmüyoruz" dedi. Türkiye'nin Alman heyetine izin vermesi, Alman parlamentosunun soykırım kararına misilleme olarak değerlendirildi.

Berlin’de yaşayan Cem Özdemir, Arjantin kökenli Alman gazeteci Pia Castro ile evlidir. Eşi ile Almanya’da tanıştı, Arjantin’de evlenme teklif etti, Amerika’da evlendi. Mia Raşa adında bir kız çocuğu vardır. Siyasi konularda üç kitap yazmıştır.

 

ESERLERİ:

1997 – Ich bin Inländer, – München: dtv

1999 – Currywurst und Döner, Bergisch Gladbach: Lübbe

2000 – Deutsch oder nicht sein?, Bergisch Gladbach: Lübbe

 

KAYNAKÇA: nya parlamentosu 'soykırım tasarısı'nı onayladı (bbc.com,2 Haziran 2016), Ermeni Soykırımı’na Onay Veren Cem Özdemir Kimdir? (tumhaber.com, 2 Haziran 2016), Cem Özdemir, Ermenilerin rozetiyle çıktı (yurtgazetesi.com.tr, 2 Haziran 2016), Almanya parlamentosu 'soykırım tasarısı'nı onayladı (bbc.com, 2 Haziran 2016), Çavuşoğlu: Almanya'nın İncirlik ziyaretini uygun bulmuyoruz (bbc.com, 23 Haziran 2016), Cem Özdemir (sempatikkomedi.com, 10.07.2016).

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör